| luckiano1 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa-mi fac niste bani ai mei. Locuiesc intr-un sat din republica Moldova imi puteti da niste idei ce as putea face. Ms mult. Raspunsul caruia da mai multi bani funda!

4 răspunsuri:
| sweatnees a răspuns:

Una dintre cele mai populare si comode modalitati ca un adolescent sa castige bani este munca pentru parinti. Tinerii pot sa isi castige banii de buzunar ajutand la treburile casnice cum ar fi spalatul vaselor, spalatul masinii si altele.

Pentru un venit suplimentar, cel putin in afara, adolescentii pot sa fie dadace pentru copiii vecinilor. Este o munca pe care o pot face in timpul anului scolar, dar si pe timpul verii. Daca au rabdare cu copiii va fi si distractiva perioada pe care o vor petrece cu ei, dar vor castiga si bani in acelasi timp.

O alta modalitate de castig pentru un adolescent este grija fata de animale. Puteti sa aveti grija de ele cand stapanii sunt plecati de acasa sau puteti sa le faceti plimbarea zilnica. Nu este o munca grea, ci placuta si convenabila.

Daca esti adolescent in cautarea unui loc de munca poti incerca pe la magazine, unde ai putea sa ajuti la descarcarea marfii. Mai poti ajuta de asemenea la aranjarea produselor pe raft, depinde de forta ta fizica si de ce are nevoie managerul magazinului.

Daca va pricepeti bine la o materie, atunci puteti sa castigati bani din asta. Oferiti meditatii copiilor mai mici decat voi, cu siguranta veti gasi clienti.

Cei care au talent artistic pot sa isi asigure un venit din vanzarea de bijuterii si bratari, la targurile care se organizeaza special. De asemenea puteti sa va vindeti creatiile si pe Internet, cu ajutorul unui blog.

In perioada verii, adolescentii care se pricep la inot pot sa ajute la supravegherea piscinelor, din postura de salvamari.

| ValentySHINee a răspuns:

Salut...sunt si eu din Moldova, Chisinau....niste prieteni de ai mei tot timpul in vacanta ies in stada si impart foite sau ceva de genu.Platesc cam in jur de 200 lei.Trebuie doar sa cauti locul unde te poti inscrie sa te ia la acest lucru.Succes!happy

| luckiano1 explică (pentru ValentySHINee):

Sorry da is in drokia intr-un sat numit tarigrad in timpul anului scolar sint si eu in kishinau sa fost acolo numaidecit ma ocupam de asta

| KotaKoty a răspuns:

Pai, poti sa iti ajuti vecinii care sigur o sa te rasplateasca, sa vorbesti cu parintii tai sa iti dea bani de buzunar sau poti sa iti iei o slujba la cel mai apropiat magazin! Sper ca te-am ajutat :*