| Robert97 a întrebat:

Am o mare problema. m-am indragostit de cea mai buna prietena a mea! Deci, suntem colegi de banca din clasa a 9-a, in prezent fiind a 12-a, suntem cei mai buni prieteni cam de cand ne-am mutat in banca si ne-am inteles in mare parte extraordinar in toti acesti ani, ei bine. in clasa a 12-a, in prezent, de ceva timp am inceput sa ma simt diferit fata de ea, am inceput sa o vad altfel, apropo, ea nu a mai avut prieten aproape 1 an si acum si-a facut din nou si am simtit flacarile geloziei cum ard in mine cand s-a intamplat asta, desi inainte nu aveam nimic, sa revin, cum ziceam, de ceva timp am inceput sa o vad altfel, simt ca este fata perfecta de care am nevoie si pe care o apreciez pentru calitatile pe care le are si pentru persoane care este, simt ca trebuie sa fac ceva in legatura cu asta si ca sunt un las daca n-as face nimic, dar nu stiu ce sa fac, sunt socat, imi este frica de esec si de a strica prietenia, nu mai pot sa suport, cred ca voi ceda psihic, am nevoie de un sfat. ce ati face in locul meu? Ce ar fi corect sa fac in asa fel incat sa iasa bine? Multumesc anticipat tuturor :*

Răspuns Câştigător
| Adrian109 a răspuns:

Funda robert?

4 răspunsuri:
| Adrian109 a răspuns:

Deci ea are iubit acum.
Orice ai fi eu daca as fii in locul tau as incerca sa o fac sa isi dea seama ca o plac dar nu sa ii spun direct.

| Robert97 explică (pentru Adrian109):

Ai dreptate, la asta ma gandeam si eu, sa schimb ceva in comportamentul meu fata de ea treptat

| miapisicescu a răspuns:

Crede-ma, nu-i ok sa-i spui pe slau, am citit multe carti in care aparea situatia asta si daca ii spui pe slau nu iese niciodata bine. Asteapta sa termine cu tipul asta iar apoi iesiti mai des, eu stiu, unde va place voua, cu bicla, la un fastfood, fi mai afectuos cu ea. Iar in nefericitul caz in care nu termina cu actualul, fa iesirile astea oricum, ea o sa creada ca sunt la fel ca cele pe care le faceti de obicei ca si prieteni sau deschide subiectul despre actualul, eu stiu la ce poate duce asta. Daca vezi ca nu raspunde la gesturile tale de afectuozitate ...nu stiu ce sa zic ...in carti ati ramane prieteni buni dar nu veti mai fi aceiasi BFF. Oricum daca ea e ok cu tipul de acum iar lui chiar ii pasa de ea, ar trebui sa fi fericit pentru ea.Stiu ca e greu dar daca o iubesti cu adevarat, trebuie sa te bucuri pentru fericirea ei.

| Robert97 explică (pentru miapisicescu):

E prea greu. eu ii sunt alaturi si ea mie de 4 ani aproape, crezi ca e atat de usor sa fac ce ai zis in ultima parte? happy