| MonsterDeek a întrebat:

Am o problema jenanta, mi-e frica de intuneric.
As vrea sa stiu de ce, si cum pot scapa de aceasta frica.
Funda!

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cati ani ai? Cand eram copil, aveam si eu o oarecare teama, insa crescand, am uitat complet si, evident, nu-mi mai e frica absolut deloc de intuneric. Daca ai ajuns pe la 18 ani si ai aceasta problema, atunci da, e ceva de luat in seama, insa daca inca esti copil, stai linistit si lasa timpul sa rezolve.

| corbulalbrosu a răspuns:

Teama de intuneric nu a putut fi determinata si nici explicata. Apare in copilarie si se poate agrava in perioada adolescentei transformandu-se in fobie. Pentru a evita pe cat posibil instalarea temerii incearca si citeste un roman bun, gandeste-te la proiectele tale de vacanta etc. Aportul de imagini pozitive impiedica instalarea panicii. Lasa peste noapte aprinsa o lampa de veghe, o veioza care sa ofere o lumina slaba, difuza. Dar daca angoasa persista nu ezita si mergi neaparat la un terapeut pentru a incerca sa se identifice cauzele mai ales daca sunt profunde. Se poate trata doar prin sedinte cu un expert psihoterapeut. Multa sanatate!

| funnnyman32 a răspuns:

Salut!
Ca sa scapi de aceasta temere a ta, incearca sa nu te mai gandesti asa mult la asta, adica la intuneric. Fa-te ca ploua si lasa-ti imaginatia deoparte.
Cam orice copil era speriat de parinti cand era mic, ca sa adoarma si sa numai planga. Daca deja ai o varsta mare, trebuie sa -ti pui niste semne de intrebare, ca, daca aude cineva ca ti-e frica de intuneric rade pana lesina. bafta si stai linistit nu te mai gandii asa mult la ceva banal.