| LittleBig a întrebat:

de-a lungul timpului m-ati ajutat in foarte multe privinte, iar acum mai am o rugaminte, poate cineva sa imi spuna un tratament pentru sanii umflati?

Am fost la 2 medici diferiti si mi-au spus ca este de la pubertate si ca in medie 80% dintre baieti in adolescenta au acesti sani umflati, dar m-am uitat pe internet si am descoperit ca trebuie sa dispara dupa maxim 1 an, dar la mine deja sunt asa de 1 an jumate

P.S. Imi sunt umflate sfarcurile nu sanii ca atare

Va rog foarte mult ajutati-ma, sunt disperat mai ales ca vine vara, este rusinos sa mergi oriunde la strand sau mare cu sanii asa

Răspuns Câştigător
| Vince a răspuns:

Mastodinia (durerea de san) se caracterizeaza prin dureri si tumefiere a sanilor (marirea volumului acestora din cauza unei infectii, a unei traume etc.) ce se succed ciclic, premenstrual. este necesara o anamneza completa (caracterele durerii, semnele asociate - tumefactie mamara, scurgeri mamelonare, tumori mamare, antecedentele personale si familiale), examenul clinic al glandelor mamare, toate acestea realizate de un medic ginecolog, eventual o ecografie mamara, ulterior va recomanda tratamentul adecvat (pe baza de progesteron/ estroprogestative, vitamina E).