| Gabryel133 a întrebat:

de un an de zile ma gandesc la permisul meu de conducere mult dorit, totul este ca si aranjat pentru cu bunica mea a strans bani si pentru scoala de soferi si pentru o masina doar pentru mine, problema este ca tatal meu nu prea este de acord cu chestia asta...am inteles acum cateva zile ca ar fi de acord cu luarea permisului dar nu si cu masina si nu inteleg de ce, el nu da bani pentru absolut nimic, nici macar pentru combustibil el spune ca atunci cand voi fi pe banii mei, atunci merit o masina...pai pana voi fii pe banii mei mai trec inca 6-7 ani sunt clasa XI-a si in cateva luni fac 18 ani.
Anul trecut si sora mea a facut scoala de soferi, dar a picat traseul de vreo 2-3 ori, iar ei nu i-a mai zis ca trebuie sa fie pe banii ei, nici sora mea nu lucrase pana atunci.
Toti colegii si prietenii mei sunt sau urmeaza sa faca o scoala de soferi, bine poate intr-un final voi lua permisul cu acordul lui, dar masina de unde? Este doar masina familiei dar de abia se pot descurca ei doi cu o singura masina ( mama si tata )
Cel mai probabil o sa se ia de notele mele de la scoala, nu sunt foarte bun la invatatura, dar nici cele mai mici note nu le am, nici pe departe!
Nu inteleg de unde atata (gelozie?!)pe el, nu da nici macar un ban pe toata treaba asta
Vreun sfat sa il conving in legatura cu masina? multumesc mult happy

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Tatal tau are dreptate. Masina cand ai fi pe banii tai. Permisul il poti lua de acum. Probabil omul nu are incredere in tine. Iti doresti prea mult permisul, sa stii ca nu este ceva wow. Habar nu ai cati bani bagi in masina, mai ales daca iei una SH. In primul rand costa inscrierea la fisc, inmatricularea, numerele de inmatriculare, asigurare(si la 18 ani este 3000 de lei asigurarea), benzina, cauciucuri de iarna, lichid de parbriz si cate si mai cate. Masina mananca bani. Cine o sa iti plateasca toate astea? Bunica?

| Gabryel133 explică:

De fapt, Da bunica poate plati tot ce ai enumerat acolo și știam despre cheltuielile astea, am si eu ceva habar
Cel mai probabil nu are încredere în mine si despre asta e totul, el știe că noi (eu si bunica mea ) ne gândim la o mașină nou nouta.mă gândesc că de-asta îi este frica.