| NuConteaza0100 a întrebat:

Imi place o fata de varsta mea la liceu. Problema e ca nu sunt singurul care o place. Mai sunt vreo 5... Chestia e ca ea mi-a dat putin de inteles ca ma place; vrea mereu sa fie langa mine. Chiar si mai multi baieti mi-au zis ca ea ma place. Si eu as vrea sa fiu cu ea. O alta problema este ca eu nu am mai avut o prietena pana acum, si nu prea stiu sa vorbesc cu o fata; sunt foarte timid in preajma fetei pe care o plac. Cu restul nu am probleme. Imi place foarte mult de ea. Ma puteti ajuta? Cu niste sfaturi, ceva?

11 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Fa rost de idul ei de mess/contul de facebook si mai vorbeste cu ea online, poate vei fi mai putin timid si mai deschis decat esti cand o ai fata in fata. Poti sa discuti cu ea despre hobbyurile voastre, despre cartile preferate, filmele pe care le-ati vizionat cu placere, destinatii de vacanta unde ati fost si v-ati simtit bine, ce planuri aveti pentru vacanta de iarna si sarbatori, ce muzica ascultati etc. Daca ai reun animal de companie, poti sa-i mai povestetsi despre el, daca are ea unul, intreab-o despre acesta. daca ea are un hobby mai special, gen invata o limba care nu se studiaza la voi in scoala, picteaza, practica vreun sport, confectioneaza obiecte manual, canta la vreun instrumente etc arata-te interesat de acea ctivitatesi roag-o sa te invete si pe tine si sa-ti dea cat mai multe detalii despre acel "ceva" si asa se va lega conversatia. Puteti vorbi despre scoala, teme, teste, profi, colegi, daca sunteti intr-o clasa sa o rogi sa te ajute cu vreo tema ceva, sau ofera-te sa o ajuti tu pe dansa adica are nevoie de ajutor la o tema/un proiect etc, daca sunteti in clase diferite faceti schimb de impresii, cume la voi versus cume la ei, ce profi coumni aveti etc, discutii, pe care le veti continua apoi si la scoala. ai mai putea sa-i trimiti pe emss cateva melodii frumoase, de dragoste, care sa ii arate ca o placi si tii la ea. Ai putea cand o vezi sa-i faci mici complimnete, ca e draguta, ca iti place zambetul ei/ochii ei, ca are un oparfum fin, ca ii sta bine cu un anumit lucru etc, sau sa-i oferi un cadou simbolic sau o floare sau, daca se apriopie ziua ei, de nastree sau onomastica, nu rata ocazia sa-i oferi un cadou. Cand va intalniti la scoala, poti sa o pupi pe obraz sau chiar a o iei in brate, sa te joci usor cu parl ei etc. daca are vruen conflict cu un coleg /o colega sau o jigneste careva, ia-i apararea, ajut-o cu ce are nevoie, iar daac te ajuta ea pe tine cu ceva sau face un gest dragut fata de tine, multumeste-i si arata-i fac apreciezi gestul si ca iti place ce a facut. Dupa ce vorbiti mai mult is va apropiati, invit-o in oras, la o plimbare in parc cat mai e vreme buna sau la un suc sau film. Bafta!

| KeriB a răspuns:

Pai se pare ca esti cam indragostit de acea fata! Incearca sa o abordezi deoarece fetelor le place ca un baiat sa le aboredeze..nu invers! Incearca sa vorbesti cu ea. sa aflii mai multe desprea ea..intereseaza-te ce lucruri ii plac cum e ea ca persoana!

| NuConteaza0100 explică (pentru KeriB):

Nu stiu ce sa zic. Chiar nu stiu de ce ii place de mine. Eu sunt tacut de fel. Cand am iesit cu ea si cu mai multi prieteni ei vorbeau intre ei, iar eu stateam si ma uitam la ei. Prietenii erau mai nesimtiti cu ea, adica isi bateau joc de ea gen, dar ei nu prea-i placea. Cand a plecat, a plecat cam suparata si m-a salutat doar pe mine. Mda. Chestia e ca eu chiar nu stiu sa vorbesc cu o fata. Nici macar n-am condus-o acasa. Dup-aia mi-am dat seama ce fraier am fost.

| KeriB a răspuns (pentru NuConteaza0100):

Nu-i nimic daca nu ai condus.o de data asta acasa incearca sa o conduci data viitoare cand mai iesiti! Incearca sa vb cu prietenii tai si spune-le ca nu a fost frumos sa o jigneasca! Incearca sa vorbesti cu ea lucrurile simple : Ex: Ce faci? Ce ai mai facut azi? La sciaka cum a fost! etc..sunt sigura ca te vei descurca :*

| DianaIlisiu a răspuns:

Pai ai putea sa incerci sa vorbesti mai mult cu ea, de exemplu, cand o vezi intrata pe messenger, sa ii scrii, si sa vorbiti, despre mai multe subiecte si asa o s ate obisnuiesti cu ea si cu prezenta ei, si iti va fi din ce in ce mai usor.

| d3javw a răspuns (pentru DianaIlisiu):

Frumos din experientza?happy

| DianaIlisiu a răspuns (pentru d3javw):

Pai da, mie asa mi s`a intamplat...si a fost frumos big grin

| DianaIlisiu a răspuns (pentru d3javw):

Da...mie asa mi s-a intamplat, si a fost frumos happy

| d3javw a răspuns (pentru DianaIlisiu):

M-as juca cu parul tau cretlaughing

| g30rg3121121212 a răspuns:

1. Abordează topicuri emoţionante, de tipul "amintiri din copilărie", "planuri de viitor", "pasiunile tale" etc. Conversaţiile de acest gen te "conectează" la latura ei afectivă.

2. Femeile sunt atrase de tipi care le pot domina. Încearcă să preiei controlul într-o conversaţie, astfel încât tu să decizi cum va decurge discuţia.7. Nu îi face complimente legate de aspectul fizic şi evită să îi faci prea multe complimente în general. Femeile nu sunt atrase de bărbati care par umili. Dacă o copleşeşti cu cuvinte frumoase va crede că faci asta doar pentru a o impresiona şi îşi va pierde interesul.

8. Daca vrei să vorbeşti cu o femeie fără a fi plictisitor evită întrebările tip "interviu" şi exprima-ţi opiniile vizavi de subiectele din conversaţie.

9. Formularea întrebărilor este la fel de importantă. În loc de "unde ai copilărit?" spune "nu pari a fi din zonă". În felul acesta îi dai de înţeles că observi anumite detalii la ea şi poate aprecia acest lucru.

10. Nu încerca să te ascunzi sau să eviţi să vorbeşti despre lucrurile care îţi plac.

11. Discută în aşa fel încât ea să înţeleagă că o vezi ca pe o potenţială parteneră, nu ca pe o persoană cu care vrei să fii doar prieten.

12. Nu încerca să o săruţi la prima întâlnire, comportă-te ca şi când nu eşti uşor de impresionat.

3. Nu ignora semnalele nonverbale pe care ea şi le transmite. Nu sta prea aproape de ea în timpul conversaţiei pentru că rişti să o scuipi când vorbeşti sau să o faci să se simta stânjenită. Dacă va dori apropierea de tine, ea îţi va transmite acest lucru subtil.4. "Fun, nu funny" trebuie să fie motto-ul tău. Femeile sunt atrase de bărbaţi care le fac să se simtă bine, nu de "bufoni". Nu insista să faci tot felul de glume, ci ai grijă ca dialogul să fie plăcut.

5. Tachineaz-o uşor, astfel încât să deschizi calea spre flirt. Joaca cu cuvintele nu poate avea decât rezultate bune dacă începi în momentul potrivit.

6. Condu discuţia astfel încât să abordezi teme delicate şi nu ezita să o complimentezi.

| collyy a răspuns:

E la acelasi profil cu tine? Sunteti in aceeasi clasa? Daca sunteti in aceeasi clasa iti poti da seama usor daca te place, vezi daca se uita la tine in ore. Daca sunteti la acelasi profil, poti sa incepe o discutie despre asta si asa afli mai multe despre ce ii place si ce nu.Sa sti ca baietii poate ti-au zis ca te place ca sa iti mai dea curaj.