| anonim_4396 a întrebat:

m-am hotarat sa impartasesc intamplarile din viata mea in speranta unor sfaturi care ma vor ajuta in viitor.
Am 16 ani, la 7 ani m-am mutat la periferia orasului unde traiesc si acum, pana in clasa a 9-a, am fost un baiat obisnuit ( daca pot sa spun asa ), invatam bine, nu eram nici cel mai cuminte dar nici "mascota" clasei. Totusi niciodata nu am avut un prieten caruia sa-i impartasesc lucrurile care mi se intamplau, n-am avut niciodata incredere in nimeni, nu stiu de ce... toti ma vedeau persoana vesela care paream a fi, uram cand se termina scoala, nu suportam sa ajung acasa, stiind ca parintii mei se certau, sora mea mai mica plangea mereu, cu bunicii din partea tatalui n-am mai vorbit de 2-3 anii, au spus ca eu nu sunt nepotul lor si tata mereu spune ca " tu nu esti fiul meu, pleca de aici ". M-am inchis in mine.

In clasa a 9-a, dupa examen am ramas la acelasi " colegiu ", noi colegii, si-au facut aceiasi impresie despre mine ca sunt vesel etc. in clasa a 9-a ( anul trecut ) imi aduc aminte ca o colega chiar incerca sa se aproprie de mine, dar "preocupat" cu problemele mele nu am observat si regret asta. A trecut si clasa a 9-a, acum intr-a 10-a, am hotarat sa pun mai mult accent pe invatat si pe primul semestru am fost al 2-lea. Si am descoperit ca pot sa repar greseala cu un an in urma, m-am apropriat de accea colega, totul parea ca merge bine, m-a rugat sa ma mut cu ea in banca, am facut-o. apoi am inceput sa ne apropriem, sa vorbim mai mult. intr-o zi la scoala a venit m-a luat in brate si i-am spus " esti mai bine? " stiind ca aseara era suparata. mi-a spus " da, tu ma faci fericita". apoi am hotarat sa-i spun ce simt pentru ea, i-am spus ca o plac. dar ea a hotarat sa se retraga, nu a mai vrut sa stea in banca cu mine... si ultimul meu refugiu se termina-se. desi incepusem sa ma " deschid " ei, chiar mi-a spus odata. " e greu sa tii atatea in tine, tu stii mai bine ", timp de 2 luni, nu am mai vorbit cu ea, apoi am observat ca dintre toti colegi, la orice intrebare pe care o avea, ma suna pe mine. si la telefon si pe skype etc. joi, am vorbit cu ea cam 2 ore pe skype. ajutand-o cu un proiect... vineri mi-a spus sa o pup, ( pe obraz )... DAR ea are sau a avut prieten, si este total diferita de mine.

Acum, nu stiu de ce continui sa o plac, daca ea ma respins, singura idee este faptul ca m-am apropriat de ea din lipsa de afectiune.

Vreau pareri, sfaturi cum sa imi schimb viata, in afara de acele 2 luni petrecute mai apropriat de ea, nu stiu cand am mai fost fericit.

1 răspuns:
| BeHappy26 a răspuns:

Parerea mea este ca tu nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, fi TU! Asta este cel mai important, sa ai incredere in tine si in fortele tale. Nu lasa pe nimeni si nimic sa te schimbe! Increderea se castiga! Sa nu ai incredere in nimeni, doar in tine si in intuitia ta! Nu trebuie sa pui suflet, chiar daca unele momente si vorbe dor... Invata, fa ceea ce simti, dar daca cineva iti face rau, indeparteaza-te. happy Sper ca ti-am fost de folos! happy