| 高橋_クリスティアン_1990 a întrebat:

Salut,TPU! Ma tot gandesc ce liceu si ce profil trebuie sa aleg.As vrea sa urmez un profil real, matematica-informatica sau stiinte ale naturii deoarece am mai multe optiuni pentru alegerea unei facultati, dar nu sunt un geniu la matematica, notele mele fiind de 6 si 7.In ceea ce priveste celelalte materii exacte: la chimie am note asemanatoare cu cele de la matematica, iar la fizica o duc ceva mai bine, avand note de 8, 9, 10. Imi este frica ca daca as intra la acest profil as fi un elev slab pe materiile exacte, cu posibilitatea chiar de a ramane corigent. In ceea ce priveste celelalte materii nu-mi fac probleme. Cu toate astea m-am gandit si la posibilitatea de a merge la un profil uman, deoarece imi place romana, istoria, latina etc., dar nu sunt foarte multe optiuni in alegerea facultatii.Chiar nu stiu ce sa fac, sunt destul de nehotarat.Voi ce credeti? Poate sa-mi spuna cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare?

Răspuns Câştigător
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Salut.
Si eu sunt in a opta si ma gandesc si eu la ce liceu m-as duce.
Sfatul meu pentru tine este sa te duci la un liceu care e destul de ok si ca profesorii de acolo sa nu puna presiune asa mare pe tine si ca colegii tai sa fie cat de cat persoane cu care poti vorbi cu bun simt.
Sa fie un loc unde sa nu fie musai sa intri cu 8 si ceva sau mai mult sa poti ints cu o medie de aproape de 8 fix sau macar 7 si ceva.
Parerea mea este ca mate-info este un profil greu cred ca la stiinte ale naturii ar fi mai bine sau daca iti place mult istoria, romana, latina si te pricepi destul de bine la ele zic ca e bine daca te-ai duce la un profil uman.
Sper sa te duci la liceul dorit.
Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Mersi pentru funda, ma bucur ca te-am ajutat.

| KillaNoFilla a răspuns:

Din cate se aude, cele mai mari sanse de ati gasi loc de munca dupa terminarea facultatii le ai la absolvirea unei facultati de inginerie.
Am colegi care au terminat filo la liceu, si au venit la ing.mecanica,spunand ca nu are rost sa mearga la drept.
Dar presupun ca daca esti printre primi, reusesti si la uman sa gasesti loc de munca.
Mai cauta pe google info.

Răspuns utilizator avertizat