| blueskydarkeyes a întrebat:

Nu stiu sa dansez si as vrea sa invat.Sunt baiat si mi se pare mai greu sa dansezi; fetelor le este mai usor.Ieri m-am intors dintr-o excursie in care am mers o seara la discoteca.Desi am dasat doar 3 ore pe melodii cunoscute (de la radio, voltaj, shakira, etc)nu m-am descurcat prea bine.Ba chiar mai mult, am fost jalnic in comparatie cu o fata de care imi place(probabil fiindca ea dansa cel mai bine). Am 14 ani, la sfarsitul anului am banchet si eu inca nu stiu sa dansez.Nu vreau sa se mai intample ce s-a intamplat in excursie.
Va rog sa imi dati sfaturi si videoclipuri despre cum se danseaza singur dar si cu partenera(spre exemplu:melodia "Ai Se Eu Te Pego" si sfatur sau videoclipuri despre cum se danseaza).
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Cel mai bine ar fi sa iti pui in casa melodia respectiva, si sa chemi o prietena buna sa se uite la tine in timp ce dansezi, iar unde gresesti sa te corecteze.
O prietena care crezi ca nu ar rade de tine:))
Sau mama ta, daca ar putea.
Matusa, verisoara, colega.
La melodia Ai se eu te pego, dansu` e asta :
http://www.youtube.com/watch?v=dZt2t8JHV-c&feature=related

Ei bine, nu trebuie sa stii tot dansu`, se danseaza pe refren :
Asim voce me mata, ai se eu te pego, ai ai se eu te pego.
Cam atat:))

| blueskydarkeyes explică (pentru LoveForShania):

Pe refren stiu sa dansez dar nu m-am referit doar la aceasta melodie, ci in general. Fata care a dansat la discoteca s-a descurcat foarte bine pe melodii cunoscute si bine pe melodii necunoscute, dar ea s-a descurcat.Eu nu sunt in stare sa dansez bine pe melodii cunoscute dapamite pe melodii necunoscute! Vreau sa invat sa dansez bine pe ori ce fel de melodie.Ideea cu o prietena e buna, dar ar fi cam jenant, nu am o astfel de prietena si dupa cum am mai spus dansez prost; adica ce sa corecteze daca totul e gresit.Stiu doar sa bat din picior ritmul, sa misc mainile si un pic din umeri.Asta e tot.Nici o miscare mai speciala, nici un alt fel de a dansa.
Nu vreau sa iti reprosez nimic insa sfatul tau nu ma ajuta prea mult. Daca ai o alta idee sunt nerabdator sa o aud.

| LoveForShania a răspuns (pentru blueskydarkeyes):

Buna.
Pai eu credeam ca ai o prietena care sa te invete putin sa dansezi.
Nici eu nu am un dans special pentru toate melodiile, asta e clar.
Dar trebuie sa dansezi pe ritm, sa vina din sine.
Gen, puneti in casa o melodie, si incepe sa dansezi putin cate putin, fara sa faci victime colaterale.
Nu ar fi jenant, pentru ca de ex. si eu am prieteni buni, care i consider ca frati, si daca ar fi sa ma ajute la ceva m-ar ajuta.
Poate ca si tu ai o prietena, o verisoara sau ceva de genu`.
In fine, daca crezi ca ideea nu este buna, cum am mai spus, lasa totul sa vina de la sine.
Trebe sa aflii ce gen te pasioneaza mai mult.
Dubstep, dnb, dance, sau alt gen.
Ma rog, ai putea pentru inceput sa dansezi pe langa o chestie, o usa ceva [ stiu ca suna cam ciudat ], si sa iti imaginezi ca e o fatalaughing
Ca de obicei e cam ciudat ca un baiat sa danseze singur, ci in jurul unei fete. happy
Si asa ai putea sa te obisnuiesti.

| blueskydarkeyes explică (pentru LoveForShania):

Ok buna ideea dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Vreau sa invat sa dansez. O prietena buna m-ar ajuta dar nu am nici preitena nici verisoara(mama iese din discutie). Pot lasa totul sa vina de la sine ca asa am facut pana acum dar m-am simtit foarte prost; adica o fata super draguta, care stie sa danseze statea in fata mea si eu habar nu aveam sa dansez folosind ultima optiune ca totul sa vina de la sine. Vreau sa impresionez un pic. Vreau sa stiu in jur de 20 de miscari mai speciale pe care sa le folosesc intr-o ordine diferita astfel dand impresia ca ma pricep.As vrea sa iau niste lectii de dans dar nu stiu ce fel de lectii.Adica nu vreau lectii de tango sau de samba etc. ci lectii care sa ma invete diferite miscarii "cool".
P.S.Multumesc foarte mult pentru ideeile pe care mi le-ai dat. Poate ca acum nu prea imi plac dar in viitor s-ar putea sa ma razgandesc.De fapt am o prietena, dar nu pot sa ii cer asa ceva din 2 motive:1)Nu cred ca se pricepe mai bine decat mine. 2)Nu e o prietena foarte apropiata, adica am condus-o pana acasa de 4 ori, ultima data ramanand sa ma joc cu ea 45 de min pe Xbox.

| LoveForShania a răspuns (pentru blueskydarkeyes):

Buna.
Lectii de dans modernhappy
Sunt cele mai potrivite.
Si oricum, daca chiar nu prea le ai cu dansul, nu inteleg de ce vrei sa pari atat de priceput.
Pana la urma, cum e si vorba aia, un caine incearca sa zgarie, dar nu ii iese asa bine ca unei pisicihappy
Dar lectiile de dans modern ar ajuta mult.

| blueskydarkeyes explică (pentru LoveForShania):

Pai nu vreau sa par priceput ci doar sa nu ma fac de ras, sa ies un pic in evidenta si sa pot dansa cu o fata. Dupa cum am spus un videoclip m-ar ajuta fiind ca sunt dispus sa invat in ori ce conditii.Multumesc pentru informatie(lectii de dans modern). M-a va ajuta.

6 răspunsuri:
| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Ce mult a trecut de cand ai postat eu am 12 anilaughing