| Aristocrat96 a întrebat:

Stiu ca tot internetu e cu sfaturi si diete de slabit dar la mine total invers incerc sa ma ingras insa din cauza ca sunt un tip endomorf greu depozitez grasimile.Am 17ani, 60 kg si inaltimea 1. 75cm.Sfaturi cumva ca sa ma ingras mai repede? Ms anticipat.

13 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu esti asa slab, iti mai trebuie doar cateva KG ca sa arati ok.

Eu la 17 ani aveam 1.90 si vreo 63 kg. Acum (multi ani dupa) am 84 kg.

Secretul este: Mananca cel putin 3000 calorii pe zi, chestii gen paine, dulciuri, etc. Si du-te la sala. Daca nu te duci la sala, nu o s apui nimic pe tine. In zilele cand te duci la sala, inainte sa te duci mananca proteine. Chestii gen carne, ciuperci, oua sau chiar si sucuri speciale cu proteine.

Dupa vreo 2 luni de mers la sala de 3 ori pe saptamana, o sa vezi o diferenta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

Mai bine cresti in masa musculara decat in grasime... asa ca elimini "paine dulciuri" si consumi carbohidrati complecsi, proteine si grasimi sanatoase.

| Radu284 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar iti trebuie energie pentru a te duce la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

O poti lua din surse mult mai bune ( orez, cartofi dulci, miere, cafea, migdale, nuci, etc. ) decat dulciuri si paine.

| Radu284 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar pana la urma tot la acelasi lucru se ajunge.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

Nu, pui mult mai putina grasime.

Paine si dulciuri cumpara sarantocii carora nu le pasa daca fac si burta.

paine = calorii goale, mai documenteaza-te si tu

| Aristocrat96 explică (pentru Radu284):

Traiesc la sat nu pot merge la sala insa ma ocup cu sportul regulat.La bara fixa, paralele flotari si diferite exercitii facc intensiv peste o zi.Insa exercitiile epuzeaza o cantitate mare de energie si parca nu fac progres(

| Aristocrat96 explică (pentru Cosmin86):

Frate, sunt endomorf foarte greu se depoziteaza grasimile. Aproximativ intr-o luna am pus 2 sau 3 kg. Primesc orce sfat in legatura cu produse bogate in proteine si calorii

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aristocrat96):

Bun, esti la sat. Si nu ai nuci, miere? orez, cartofi? astea sunt surse adevarate de energie.

| Radu284 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dat fiind faptul ca exista carbohidrati 'goi' (prafuri de carbohidrati, care se pun in apa) care se gasesc de vanzare la unele sali, nu cred ca este o problema daca consumi carbohidrati puri. Se acumuleaza in grasime doar ce e neconsumat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

Http://www.getfit.ro/......paine.html

Uite 20 de motive pe scurt.

Nu pui muschi cu paine... termina cu aberatia asta. Nici nu e o sursa buna de energie.

La sat ar trebui sa ai acces la o gramada de alte produse, mult mai bune.

| Radu284 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ideea nu era sa faci muschi din paine, ci din proteine. Painea e ca sa iti dea energie pentru sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

Da, si dupa cum vezi e o sursa FOARTE PROASTA de energie.