| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa îmi spuneți ce sa fac dacă nu mai suport școală deloc. Părinți ma cam obliga sa ma duc, dar dacă nu ma duc..nu ma mai lasă la pc.
Mam saturat de aceasta rutina zilnica de care sunt scârbit numita școală.
Mai ales ca, când ma duc toți ratații încep sa se ia de mine, ca na..nu au ce face. Sant satul de minciunile predate de profesori, dar ii înțeleg și pe ei deoarece sunt obligați sa spună ce li se zice.
Idei cum sa scap de aceasta boala numita școală? Hai ca a și rimat.
Dau FUNDA pentru cel mai bun răspuns.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu bre, te lasi de rahatul asta de scoala, de rutina asta zilnica si te duci la munca pe santier ca e singura solutie pentru tine. Acolo nu e rutina ca in fiecare zi cari alt sac de ciment

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu stiu in ce clasa esti dar 10 ani sunt OBIGATORII, iar parintii tai TREBUIE sa indrume la scoala.Si zi merci ca ai posibilitatea ca multi copii desi ar vrea sunt nevoiti sa abandoneze scoala!
Profesorii nostri ziceau ca,, munca'' noastra e scoala, iar,, salariul ''sunt notele.
Inteleg ca scoala nu se ridica la nivelul pe care ni-l dorim.Ca sunt materii inutile si greu de inteles, dar sunt conditiile in Romania!
Banuesc ca parintii nu-si permit sa te dea la o scoala particulara, unde sistemul de predare este cu totul altul.
Daca ai probleme cu colegii tai vorbeste cu parintii/ dirigintele tau.

E pacat sa abanbonezi scoala, pentru ca oricat de inutila ti s-ar putea fara o diploma ceva nu poti avea o meseria care o vrei tu. Vrei sa ingrosi randul tinerilor care muncesc in strainate?
Apropo... ce vrei sa devii cand vei creste mare?

| Calvin199s5 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sunt clasa a10a la profesionala.
Întrebarea ce vrei sa ajungi mare nu este tocmai potrivita.
1 din 10000 sigur nu ajung ce vor, mai ales dacă e vorba de România.
Oricum asta nu contează, tot ce contează este ca o sa am cu ce sa ma întrețin, pe mine, pe copii, pe nevasta etc.
Nu asta e o problema, eu nu as vrea sa afle Taică-meu ca nu merg la școală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca scapi de ea ce rezolvi?
Cum acei profesori sunt obligati sa predea "minciuni" ca sa castige un salariu, asa esti si tu obligat sa mergi la scoala, sa termini un liceu poate si niste studii superioare pentru a ajunge cineva in viata.
Daca acum renunti la asta, ce o sa le spui copiilor tai cand nu o sa ai ce le pune pe masa? Ca te plictiseai de rutina scolara si din aceasta cauza esti in situatia asta?
Gandeste-te la viitorul tau inainte sa spui astfel de lucruri.
Sunt copii saraci care si-ar dori sa mearga la scoala dar nu au posibilitati. Profita de ele cat mai poti. happy