| Mirceadumb a întrebat:

Sunt de la tara si ma voi muta la oras happy vreau sa stiu careva chestii despre bunele maniere mai ales cand ies cu o fata in oras. Sa zicem ca i-am propus o intalnire, cum sa fac: sa ii zic sa ne intalnim intr-un anumit loc sau sa ne vedem la cafenea direct? sa vin sa o iau de acasa? daca o iau de acasa cu ce mergem acolo? nu prea cred ca e bine sa iau RATB-ul sau maxi-taxi... sa iau un taxi? ...desi e cam scump. Cand ajung la cafenea, cine intra primul, eu sau ea? adica unii spun ca eu ar trebui, dar eu m-am gandit ca e mai bine sa ii deschid eu usa sau sa o las pe ea sa intre prima. Sa stau langa ea sau in fata ei? adica sa ne privim ochi in ochi sau sa stau cu ea cum stau cu colegul de banca? cum sa insist pentru un sarut cand o conduc acasa?

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Poti alege orice varianta in legatura cu punctul de intalnire,nu tine neaparat de maniere,daca te hotarasti sa va intalniti intr-un loc de preferat si frumos ar fi sa nu fie ea nevoita sa parcurga o distanta considerabila,preferabil sa faci tu asta,la urma urmei ii poti propune sa o iei si de acasa daca nu are nimic impotriva si nu o deranjeaza.
Mijlocul de transport,daca este o fata normala si fara pretentii nejustificate nu va avea o preferinta stricta sa mearga cu taxiul si va fi ok si RATB si maxi taxi si mersul pe jos,ideea principala este ca pentru prima intalnire e un mic dezavantaj sa va intaniti inainte in alt loc si sa mergeti impreuna pana la cafenea pentru ca pe drum veti conversa,si in functie de distanta vei epuiza destule subiecte interesante cand veti ajunge la cafenea sau unde vrei sa mergi si exista riscul sa ramai fara inspiratie,idei,subiecte si situatia sa cada in monotonie,si nu iti doresti asta la prima intalnire!
DE obicei atunci cand se merge intr-un loc aglomerat,barbatul intra primul pentru a feri partenera de privirile celor care sunt in acel loc (este aproape imposibil ca majoritatea persoanelor sa nu intoarca macar capul sa vada cine intra pe usa,mai ales la noi multe priviri dubioase,analize atente etc.) dar depinde de fiecare persoana,la fel de frumos si manierat este sa ii deschizi tu usa si sa intre ea prima (cred ca va aprecia mai mult gestul asta)
Cand ajungi ii tragi scaunul,eventual ii iei haina si o asezi frumos pe spatarul scaunului.
Pentru prima intalnire cand nu este bine sa invadezi spatiul celuilalt partener pentru ai da liberatate de miscare si a capata incredere,este bine sa stai fata in fata,si comunicarea este mult mai usoara si poti observa mai bine reactiile persoanei in cauza (se simte bine,se plictiseste, etc.)
Atunci cand vorbesti cu ea,este si manierat si normal sa o privesti in ochi.
Apropo de complimente,sunt bine venite dar fara sa cazi in extrema,prea multe complimente nu par naturale si pot incomoda persoana in cauza.
Nota de plata este manierat si indicat sa o platesti tu,pentru prima intalnire si fiind baiat tu ar trebui sa platesti chiar daca nu accepta (inventezi o scuza,,gen la urmatoarea intalnire impartim nota etc.) intre timp te faci ca uiti si la urmatoarea tot tu platesti laughing!
Este bine sa incerci sa observi reactiile persoanei cu care te intalnesti,dar fara sa o speriilaughing Daca ai impresia ca este relaxata totul a fost ok, s-a simtit bine in prezenta ta, atunci poti incerca sa o saruti la despartire, daca nu se poate mai devreme laughingdar iar, fara sa fi prea insistent!
Daca vezi clar ca nu a fost ok(totusi iti doresc sa mearga totul super!) cred ca o astfel de incercare oricum merita laughingNu ai nimic de pierdut!
Succes maxim, si ai incredere in tine!

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Toate vin la timpul lor; ceea ce scrie in codul bunelor maniere nu se modifica; nu impresionezi pe nimeni cu taxi-ul; cel mai important lucru e punctualitatea, dar pana la o prietena ia-ti un ghid cu ratb si abonament si plimba-te cat poti de mult ia si un ghid al orasului, invata care sunt atractiile orasului si acolo vor fi punctele de intalnire; succes si cultura nu se ia de pe TPU si din cafenele

| Sadop a răspuns:

Crede-mă, există şi persoane din oraş care habar nu au să se comporte, mai ales cu o fată.
Depinde şi de vârsta voastră.
Ori vă vedeţi într-un anumit loc şi acolo hotărâţi unde să mergeţi şi vă plimbaţi până acolo ori o iei de acasă şi mergeţi pe jos, sau dacă îţi permiţi, cu un Taxi.
Îi deschizi uşa, o laşi pe ea să inte, şi ii tragi scaunul să se poată aşeza.
O întrebi ce doreşte să bea, apoi faci comanda. Nota ar fi indicat să o plăteşti tu. Stai în faţa ei pentru a putea comunica mai bine.
Când o conduci fă-i complimente ( astea trebuie făcute în tot timpul întalnirii )., spune-i cum ţi s-a părut întâlnirea etc. şi încearcă să o saruţi.
Dacă refuză, nu insista, poate e nevoie să vă cunoaşteţi mai bine.
Luaţi deciziile de comun acord, comunicaţi.
Baftă!

| Anonima3562 a răspuns:

Mai bine ar fi sa-i propui intalnirea si sa va intalniti direct acolo. Frumos ar fi sa-i deschizi tu usa ei, sa o intrebi ce doreste si eventual sa platesti tu asa ar fi frumos. Daca vrei sa fie bine si sa te comporti frumos, fa-i un compliment gen ca-i sta bine parul, sau mai vezi tu, iti mai vine pe moment.winking Trebuie sa stai in fata ei garantat. Apoi puteti sa va plimbati prin parc, sau daca plecati acasa, ii poti spune ca speri sa va mai vedeti etc. etc. Nu cred ca ar trebui sa insisti cu sarutul, mai ales de laprima intalnisre. Daca ea o sa simta asta, te va pupa pe obraz.winking Sper ca te-am ajutat. Bafta! :*

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Anonima3562):

Trebuie sa-si plateasca fiecare consumatia