| yRossellay a întrebat:

Sunt total distrusa. Sunt clasa a 8 a si am primit rezultatele examenelor, optinand intr-un final media 7. Plang de jumatate de ora neincetat..ma simt graoznic. Toti colegii mei au luat note si medii peste 8 50, numai eu nu..Ma simt ca o fraiera in lumea perfectilor, ca defectul printre atatea calitati, intr-un cuvant un nimeni..Media mea pe 5-8 e de 9.40, fiind si cea mai mica.Incerc sa am speranta ca oi ajunge intr-un liceu bun, dar nu pot, pur si simplu ma gandesc la toti elevii buni si lamine cat de departe sunt de ei. Nu am cui sa ii spun, nu am prieteni buni care sa ma inteleaga. Mi-as dori un viitor bun pentru mine, sa fac ceva in viata, nu sa stau si sa fac umbra pamatului degeaba. Sunt o proasta, asta sunt...si mi-e tare teama ca din cauza asta nu voi gasi un baiat care sa ma placa. Baiatul pe care eu il plac e foarte popular, amuzant si umla cu multe fete din licee de top, mai frumoase decat mine, cu bani, cu haine la moda, cu tot ce isi doresc. Nu stiu ce sa mai fac, sunt o ratata! Va rog niste sfaturi, stiu ca nu e o intrebare dar nu am cui spune, decat voua..va rog.(sunt din Craiova).

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Știu ce simți.Crezi că oricât de mult ai
încerca totul este imposibil și că toți care te fac o ''proastă'' au dreptate, că
ai să fii mereu singură, privind spre restul cum se distrează și cum îi doare
în cot de viața ta.Ai ajuns să-ți pierzi
încrederea în oameni, în oricine, dar și
mai important în tine.
Totul poate fi schimbat dacă-ți dorești, dar dacă ești așa pesimistă nu vei rezolva nimic.O notă nu te definește. Poți să ai și 2 și 10 și să fii cu mult peste unul care are 10 pe linie. Poți să ai o zi rea sau mai multe.
„Uneori o greşeală poate fi tot ce este necesar pentru o realizare valoroasă." — Henry Ford
Nu-l ai pe ''popular'' poate nici nu te merită, dar dacă ai încerca poate, poate. Dacă nu merge este un alt personaj nesemnificativ.Ai o viață.Nu merită să o umpli cu amintiri neplăcute,șterge-le pe ălea. Spunea un om isteț că nu are nici o importanță
modul cum cazi ci cum te ridici.

Tu nu ești o prefăcută ca preferatele acelui tip,tu ai doar creierul tău și știi
asta,dar ele nu știu chiar dacă n-au decât ce ai și tu banii nu-s câștigați de ele sunt a părinților,ei au muncit nu altu.
Nu faptul că te duci la N liceu contează ci modul cum ai plecat de acolo,cunoștințele,munca pe care ai depus-o.

Capul sus. Ești o fată inteligentă, nu contează ce crede un prost, contează
ceea ce crezi tu și atât.

N-ai cui spune? Vei găsi persoane mai aproape, care nu se vor folosi de tine, care te vor aprecia mereu.Tu doar caută! Ai să vezi că ăia care te-au tratat superior vor fi evitați de societate cu timpul.

3 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Şi eu sunt a8a. şi stai calmă, că e bine. Eu particip la concursuri judeţene, naţionale chiar la română şi am luat 9. Dacă ai luat nota 7 eşti de 8-9!
Şi eu am păţit la fel, dintre prietenii mei am avut cea mai mică medie.
Acum ai căzut. Dar succesul înseamnă să cazi de 7 ori şi sa te ridici de 8 ori. Ţine minte asta: cel care cade dar se ridică e de 3 ori mai puternic decât cel care nu cade deloc!
Einstein era considerat un elev prost, fără potenţial. Eminescu era corigent la matematică. Bill Gates a renunţat la scoală. Toţi oamenii cunoscuţi, de succes, au înţeles că nu notele contează! Notele nu arată inteligenţa ta.
Capul sus! Trebuie să înveţi, să ajungi ceva mare în viaţă şi să le dovedeşti tuturor că tu poţi!
Baftă! happy

| doreal a răspuns:

Ohh, pacat ca nu suntem fata in fata happy.
Nu trebuie sa plangi! Nu are rost, de ce sa te consumi pentru o nota. Cu media asta poti intra la un liceu, nu de top dar nici cel mai slab. Exista licee si pentru media ta cu oameni, copiii ca si tine. Poate nu ai putut mai mult, poate nu ai fost pregatita cum trebuie. Nu are rost sa plangi. Poti sa te transferi dupa aceea la ce liceu doresti tu happy. Multi iau note mici, ce sa planga? In legatura cu baietii, nu are rost sa te strofoci. Vei gasi baiatul acela, care sa iti taie rasuflarea, fiecaruia ii este sortit pe cineva. De ce sa umbli dupa un baiat cu bani, fitos. Umbla pe banii parintilor, ca altceva nu vad. Nota asta nu o sa decida cum vei fii tu mai departe. Este doar un pas, sa vezi ce ai intles in 5-8, se pare ca ori nu ai avut profesori buni, ori nu ai invatat destul si ai luat 7. Dar nu trebuie sa plangi happy, viata continua. Nu stiu daca dau cel mai bun exemplu, dar alte fete care sunt violate? (Doamne fereste sa i se intample cuiva) acelea ce fac? Traiesc, merg mai departe isi gasesc si ele sot au copiii. Tu esti o fata splendida care isi va gasi alesulwinking. Nota aceea, repet nu iti hotaraste viitorul, ci te indreapta. Te atentioneaza, „Hopa! Uite aici nu ai facut bine, trebuia sa inveti mai multwinking „. Corecteaza-te unde ai gresit, ca pe viitor la BAC sa fi cea mai Happy ca ai trecut cu o nota mare happy.Nu plange, altii au mai mari probleme decat asta happy. Succes si nu mai fii suparata.

| LSMM a răspuns:

Da, dar cu cât cazi de mai multe ori, cu atât înveți să nu te mai julești.
Uite, deocamdată am aceeași medie ale examenelor ca și tine, însă și cu media asta mă pot duce la cele două licee (singurele) de elită din orașul meu. Pentru că acolo se intră cu minimum 9, 20 în condițiile unui examen ușor, ca cel de anul trecut. Anul ăsta poate fi o medie și mai mică.
Și da, două licee foarte bune, de renume, unul dintre ele l-au terminat atât mama mea, cât și sora mea.
Ceea ce voiam să spun e că există și așa ceva. Un liceu slab înseamnă un liceu la care se intră cu media de sub 8 sau chiar sub 8, 5! Faptul că ai luat o notă mică la examene și ai reușit să obții o medie mare de admitere nu denotă decât că ești o fată muncitoare și deșteaptă, care doar a dat peste un eșec.
Știu că e o lovitură în orgoliu să știi cum toți colegii tăi sunt felicitați pentru note, dar gândește-te că asta va ține foarte puțin timp. La toamnă toți or să uite de examen, fii sigură de asta! Din septembrie va trebui să demonstrezi că poți ajunge una dintre cele mai bune din clasă și apoi cea mai bună, pentru că numai din felul în care scrii îmi dau seama că poți!
Anul școlar e lung, te vor întreba mulți ce note ai la liceu și atunci o să fii felicitată. Acum nu te întreabă decât foarte puțini și, în orice caz, n-are de ce să-ți fie rușine cu media ta.

Și, ca o mică glumă, am văzut elevi care săreau în sus de bucurie pentru un 5, 30. laughing Abia aceia nu vor avea un viitor strălucit.