| legallyblonde a întrebat:

Sunteti de parere ca popularitatea te face fericit? Pentru ca eu mi-am schimbat total parerea despre chestia asta. In clasa a 9-a, necunoscand pe nimeni din noul liceu, imi doream foarte mult sa cunosc si sa fiu cunoscuta de cat mai multa lume si pana in a 10-a am reusit sa ma integrez in grupul cel mai popular din scoala. Toate bune si frumoase, eram foarte bucuroasa si simteam ca mi-am gasit locul, pana cand, de curand, am realizat ca ceva lipseste. Ca nu am atat de multi prieteni pe cat credeam, si ca pentru mine "prieten" inseamna cu totul si cu totul altceva decat ceea ce eram noi...multe, multe barfe, vorbe scoase aiurea, rautati, gesturi. Si cu toate astea, noi ne consideram prieteni; eram fitosi, toata lumea vroia sa iasa cu noi, aveam parte de cea mai multa distractie, ne simteam puternici. Insa eu impreuna cu o parte dintre acesti oameni ne-am separat de "grupul principal" si am format noi o gasca, mult mai mica, dar sunt oameni in preajma carora ma simt bine. Iar acum suntem certati cu ceilalti, pentru ca au inceput sa ne scoata ochii ca noi toti trebuie sa fim prieteni si nu ne putem indeparta asa pur si simplu, ca trebuie in continuare sa ramanem uniti. Dar pentru ce? Pentru o afacere cu popularitate, ca sa zic asa? Voi ce credeti, am facut bine ca m-am indepartat de persoanele pe care nu le mai vroiam in viata mea, sau ca ar fi trebuit sa tac si sa inghit, si sa ma prefac in continuare ca totul e perfect, la fel cum fac ei?

Răspuns Câştigător
| Dariana a răspuns:

Nu ca ai facut bine, ci foarte bine.Intr-adevar popularitatea te face sa te simti bine, dar totusi tot iti aduce dezavantaje, acum depinde de mediul in care te.ai integrat.Nu conteaza cat de cunoscut esti, daca amicii tai te considera o pr adevarata atunci esti populara pentru ei.Ar trebui sa te simti mandra ca ai reusit sa te departezi de niste persoane false, ei nu. s pr adevarati sunt doar de forma, se tradeaza pe ei insisi.Multa bafta in continuare!happy

1 răspuns:
| maaaaaaaaaaa a răspuns:

Ceea ce ai facut u e excelent m te felicit ca ai reusit sa te despatri de restul grupului, bine ca nu t-i s-a urcat la cap chesti asta big grin