| On3St4r a întrebat:

Totul a inceput acum un an cand trebuia sa-i aducem desenele profesoarei de desen.Un coleg mi-a furat desenul din banca pentru a il da profesoarei de desen.M-am suparat tare si i-am spus profesoarei de desen si dirigintelui.Desigur ca nimeni nu a facut nimic in situatia asta si in plus a prins pica pe mine..ma injura, mi-a pus si o porecla, uneori ma face sa si plang.Va dati seamna ca din aceasta cauza cativa colegi fac acelasi lucru, nu atat de rau dar asa este cand cineva face chestii de genu'.I-am mai spus diriginetelui dar nu face nimic, vroiam sa o chem pe mama la scoala dar mi-a spus ca va inventa chestii despre mine.Eu incerc mereu sa il ignor dar el continua.Nu ma pot muta din clasa, este si ultimul an si mi-ar fi greu si din cauza ca vor fi alti profesori.Astazi a luat numarul meu de telefon de la o colega si m-a sunat sa imi spuna la multi ani, i-am spus multumesc si dupa m-a injurat...:'(.Ce pot face in aceasta situatie?

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ignoranta totala din partea ta

| MasterOfDisaster a răspuns:

Daca tot esti ultimul an, mai poti rezista un semestru si un pic. Nu te cobori la mintea prostilor. Si nu ar fi indicat sa il mai parasti, pentru ca s-ar enerva mai tare, sau nu i-ar pasa deloc.
Cand te mai injura in public, tine capul sus, zambeste si spune: Vai, ce dragut din partea ta! Multumesc la fel!

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Nu ii lua in seama.
*-*

| TheAce a răspuns:

Din pacate nu poti face altceva decat sa crezi mai mult in tine pentru a-i infrunta. Pari o tipa draguta si capabila, nu trebuie sa te lasi. Atitudinea e totul. E cea care te face populara sau te coboara. Nu raspunde cu aceeasi moneda, violenta fizica si verbala nu e solutia si sunt convins ca esti mai presus de ea dar nici nu lasa capul in pamant. Spatele drept si capul sus. Si nu uita..Sarcasmul te poate salva foarte des in public din astfel de situatiihappy

| oOSaritaOo a răspuns:

Nu băga în seamă toţi proştii. Arată-i că nu-ţi pasă şi mai trânteşte-i şi tu câte o replică în faţă din când în când... dacă ar fi să băgăm în seamă toţi idioţii cred că am ajunge la nebuni. laughing

| AtateaConditii a răspuns:

Ai prieten? Pune-l sa il sperie putin, sau bate-l daca dă in tine inapoi nu e barbat adevarat. Injura-l cand se ia de tine, fa-l de ras in fata colegilor sau vorbeste cu el si ameninta-l ca il va bate cineva daca mai contiuna, se va emotiona mai mult ca sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer poate fi și un mod răutăcios de a-ți arata ca te place!
Ar trebui sa-l ignori, dacă îl vei ignora se va plictisi la un moment dat!

| Mikchaela a răspuns:

Sincer, am fost in situatia ta, crede-ma stiu cum e, ceea ce poti sa faci e pur si simplu sa il ignori, sa nu ii dai satisfactie. La un moment dat se va plictisi vazand ca nu au efect rautatile asupra tawinking... stiu, la inceput e mai dificil, dar trebuie sa te aduni si sa te gandesti ca nu se termina lumea aiciwinking, in viata intalnim o gramada de persoane care vor aparea in calea noastra, tocmai pentru a ne face sa cedam, si sa renuntam la ceea ce dorim, la scopurile noastre. Noi trebuie sa aratam ca suntem invingatori, mereu vei fi o invingatoare daca vei sti cum sa tratezi problemele. Sfatul meu este sa il ignori, stiu ca e greu dar macar arata-i ca nu te afecteaza, se va plictisi la un moment dat! happy Succes!