| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi.Am inceput clasa a-IX-a, numai lucruri bune la inceput a fost totul ok, mai pe final de semestru un coleg a inceput sa faca misto de mine, apoi a inceput alt coleg. Intr-o zi un coleg a chemat un prieten dintr-o clasa mai mare si au facut misto de mine si m-am simtit foarte prost. Va rog sa ma ajutati nu mai suport chestia asta.

7 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa nu vorbesti cu dirigintele/diriginta, ca altfel se va lua de ei, iar dupa aceea cine va suferi ca i-ai parat, tu, pentru ca daca ii parasti nu se vor potoli si o sa se ia si mai rau de tine decat se luau inainte, daca se mai iau de tine, raspunde-le si tu si poate asa se vor potoli, la liceu si eu am fost tot la fel ca tine, cel mai timid din clasa, nici macar nu ieseam din banca in timpul pauzei, dar cand cineva comenta la mine taceam, asta pana intr-o zi cand m-am saturat si le-am raspuns si eu, iar incet incet, ei au incetat sa mai faca misto de mine, si pana la finalul liceului, nu mai eram asa de timid si faceam si eu misto de ei cum faceau si ei misto de mine la inceput. Incearca sa fii tare si sa nu cedezi, bafta!

| Aberdeen a răspuns:

Ce motiv au avut să facă asta?

| Th3Fr33styler a răspuns (pentru Aberdeen):

Cred ca sunt invidiosi pe mine pentru ca sunt o fire mai sensibila

| Aberdeen a răspuns (pentru Th3Fr33styler):

Dacă într-adevăr acesta este singurul motiv, să știi că n-ar fi trebuit să le permiți așa ceva din prima clipă. Cred că nu i-ai ignorat suficient când a trebuit. Dirigintelui nu i-ai spus?

| Th3Fr33styler a răspuns (pentru Aberdeen):

Nu.

| Aberdeen a răspuns (pentru Th3Fr33styler):

Ar trebui să vorbești cu dirigintele, sigur va lua măsuri. Cred că așa e cel mai bine.

| DedeeAndreea a răspuns:

Salut.Te inteleg perfect eu trec prin aceeasi situatie.Ideea e ca eu am fost intr-un liceu foarte prost(tot clasa a 9 a sunt) si m am mutat la unul mai bun acum in semestrul 2 colegii faceau misto de mine in liceul in care am fost si acelasi lucru mi se intampla si aici.Eu sunt orgolioasa de fel si imediat le raspund.Trebuie sa nu fii timid si sa le dai peste nas,sa te gandesti ca esti mai presus peste ei.Ori sa fii indiferent.Dar zic,din proprie experienta, ia-i si tu la misto da-le rekt ca se vor potoli, stiu ca e greu, mai ales daca pana acum ai tacut.Ei sunt invidiosi pe tine ai ceva in plus, ori esti mai frumos mai destept decat ei sau ai ceva ce ei nu au si vor sa te faca sa te simti inferiori.Nu pune la suflet ce zic ei sunt retardati.Fii puternic! Si raspunde-le sa nu-ti fie frica de ei n-au ce sa-ti faca! Sunt prosti si tari in gura atat.