| Golofca22 a întrebat:

Vă rog mult ajutați mă!
Alcătuieste o fraza din doua propoziții în care sa existe o propoziție subordonata predicativa introdusa printr-un adjectiv pronominal nehotărât.

5 răspunsuri:
| 4StarLight a răspuns:

Poate vrei să spui adjectiv pronominal relativ sau simplu pronume nehotărât, nu se poate construi cu adejectiv pronominal nehotărât pentru că nu indroduce predicativa! Te pot ajuta doar dacă spui exact care este din cele două!

| Golofca22 explică (pentru 4StarLight):

Pe foaie așa este scris.
Nu este nicio greșeală în ceea ce am scris mai sus.

| 4StarLight a răspuns (pentru Golofca22):

Ar fi ceva de genul ăsta:Câştigătoarea cupei devine orice rezistă mai mult.
Nu întreba de sens că nu ştiu să-ţi spun, asta mi s-a predat în clasa a 8-a!
Nu e chiar ușor să construieşti o predicativă introdusă de un adjectiv dar sper că vei putea construi tu un enunţ mai sugestiv luându-te după exemplul meu!
P.S.Scuze că am zis că era greşit! happy

| Medusa a răspuns:

Ea devine orice îşi propune.(orice-a.p.neh.)

| 4StarLight a răspuns (pentru Medusa):

Este doar pronume nehotărât în Acuzativ nu adjectiv!