| geoconda a întrebat:

Voi aveti prieteni? In adevăratul sens al cuvântului?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu imi trebuie. banii isi fac treaba si am toata fericirea cu ei

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Inseamna ca esti gol la suflet, ceva in copilaria ta s-a intamplat nasol, sau in viata de afectiv ai devenit inactiv. ZIci tu ca ai toata fericirea, dar real nu se stie ce e in fundal acolo, poate ca nu e chiar asa, nu stiu ce sa zic.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Eu stiu ce zic, banii sant furnizorul principal pentru armonia vietii fara ei eram mort. Oamenii isi urmaresc interesele atat

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Sigur, daca pentru tine e asa si asta e fericirea, pana la urma tot ce conteaza e sa fim fericiti, nu conteaza cum.
Normal ca oamenii isi urmaresc interesele si atat.

Chiar si cand x iubeste pe cineva si zice ca face tot pentru y, pai x face tot pentru el insusi de fapt, pentru ca prezenta lui y ii face bine.
Deci egoismul e in noi mereu.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

Mda.

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Da, asta e, am ales ce trebuia din multi. Adevarat ca a fost un noroc, nu zic nu, au fost ocazii cam unice ca i-am intalnit pe primii doi, nu pe vecinu, ca ala era vecin si il stiam deja.

Ca daca ziceam de dinainte ca nu exista prietenii doar ca m-au dezamagit 5-10 inainte, nu mai aveam sansa sa-i gasesc pe astia.
Si am zis asa:

"Ori ma descurajez si zic ca toti sunt asa si renunt din start sa fac prietenii, si atunci sansa sa dau de cine trebuie e zero".
"Ori nu ma descurajez si sunt dispus sa incerc mai departe, asa sansa e fie si 6 %, dar 6 e mai mare ca 0, asa ca deci aleg varianta asta".
Si a functionat, chiar daca nu imediat.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

Ai actionat cum trebuie. Lucrurile bune necesită timp.

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Exact, nu ca necesita timp neaparat, important e ca nu m-am descurajat sa cataloghez ca toti oamenii is nasoi si ca nu exista prietenii bune, doar ca destui m-au dezamagit pana atunci.

Unu din ei mi-a fost coleg de liceu asa intamplator si dupa liceu ne-am impretenit, culmea, nu in timpul liceului.
Pe celalalt l-am cunoscut la psihologul unde ma duceam, deci a fost la noroc ce-i drept.
Dar altfel rar ma compatibilizez cu oamenii ca sa leg prietenii.

| Mosotti a răspuns:

Da, eu am trei prieteni in adevaratul sens al cuvantului, si ne-am dovedit ca e prietenie ca lumea.
Unul il am prieten de 23 ani jumate, altul de 18 ani, altul de cand m-am nascut ca era vecin aici in bloc.

Chiar daca pana atunci ma dezamagisera 5-6 oameni, am zis ca urmatorul poate nu e asa, si asa s-a si intamplat, am dat de niste oameni.

| Apokales a răspuns:

Nu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Da! Putini, dar da!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Da pe mine eu sunt cel mai bun prieten al meu

| IgnatVictor a răspuns:

Da. În curând se împlinesc douăzeci de ani de când suntem prieteni.

| Crescent a răspuns:

Nu

| CassiusAlexander a răspuns:

În adevăratul sens al cuvântului am poate unul.

| Kuroo a răspuns:

Pentru prima data in cei 21 de ani, da.

| ayran a răspuns:

Daca te referi la prietenii care te ajuta la greu, nu am.

| MelekAzraEdaEla a răspuns:

Nu. Pe toți cei pe care i am considerat prietenii m au trădat. Sa nu ai încredere în nimeni doar un tine. Te pot trădat cei pe care ii cunoști de o viata, iar cei pe care ii cunoști de puțin timp îți pot fi mult mai loiali

| geoconda explică (pentru MelekAzraEdaEla):

Da. Asa e
Dar întrebăm, asa, daca ai cu cine să stai, sau chestii, eu nu am