| timidu89 a întrebat:

Am primit o notificare prin George astazi, cum ca ar trebui sa declar la ANAF dobanda dupa niste bani depusi in banca. Asa sa fie sau nu am inteles eu bine? Pana in 27 mai am termen sa ma prezint. Se aplica si la pesionari asta?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa da fie.
Declarația unica se depune până pe 25mai

| timidu89 explică (pentru suntserios):

Pai si cu ce acte ma prezint? Imi dau de la banca? Cand am facut depunerea nu mi-au spus nimic... mie sa nu am probleme cu legea, am 2 depuneri si una e de peste 10000 euro, daca era numai care insumeaza 14000 lei nu cred ca trebuia sa declar nimic, zic si eu.

| suntserios a răspuns (pentru timidu89):

Nu te prezinți cu nimic.
Dacă dobândă trece de 6 salarii minime brute pe an atunci trebuie sa depui declarația unica care se face online.

| Mosotti a răspuns:

Dobanda e deja la ANAF, mie la anaf mi-au zis tot. si ca am castigat la loto 10 lei nu stiu cand.

Notificarea trebuia sa o primesti de la ANAF, dar banca nu stie ca aia deja stiu.
Nu stiu daca sa te duci sau nu la ANAF.
Cand mama trebuia sa plateasca impozit la pensia din afara, ne-a vanit acasa de la ANAF notificare sa o platim, ca noi nu stiam ca trebuia platita, deci stiau ca are pensie din afara, ca venea in cont in banca, adica stia ce bani are in banca si de unde vin.

Inseamna ca ai bani grei (mai in gluma mai in serios) de ar trebui sa anunti la anaf dobanda!
La mine nu s-a pus problema de vreo notificare ca dobanda mea e infima la euro.

Ca uite, pe mine George nu m-a anuntat.

| alina2k18 a răspuns:

Pai ce treaba are banca cu ce declari tu la ANAF?
Cel mult raporteaza pe unde trebuie daca depui sau primesti si retragi sume f mari lunar.
Otherwise
Stabilirea taxelor pe veniturile din dobânzi obținute în anul 2023

În cazul veniturilor din dobânzi obținute în anul 2023, se datorează în mod obligatoriu impozit pe venit în cuantum de 10%, reținut, însă, la sursă, iar CASS se datorează numai dacă se obțin venituri peste șase salarii minime brute.
Astfel, contribuabilii care obțin venituri din dobânzi trebuie să completeze doar în anumite cazuri declarația unică și să o depună în termenul prevăzut de lege, respectiv atunci când aceștia au obligația legală de achitare a CASS.

Contribuabilii care realizează venituri din dobânzi datorează CASS dacă estimează pentru anul curent venituri cumulate de cel puțin șase salarii minime brute pe țară și au obligația să depună la organul fiscal competent formularul 212 (Declaraţie unică privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice), până la data de 25 mai, aceasta referindu-se atât la situația pe anul anterior, cât și la situația pe anul curent. În 2024, termenul se amână automat pentru 27 mai.

| timidu89 explică (pentru alina2k18):

Ce ai scris tu mi-a aparut cand am deschis George banking

| alina2k18 a răspuns (pentru timidu89):

Pai cred ca era informare gen.
Nu cred ca ai realizat tu dobanzi de 200 milioane lei vechi in 2023 laughing) ca sa platesti CASS pe veniturile astea.
Cred ca trebuie sa ai depozite de cateva sute de mii de euro la bancawinking

| timidu89 explică (pentru alina2k18):

Da, suma mare e pusă pe 1 an din luna noiembrie 2023

| Furnicuta000 a răspuns:

Esti sigur ca nu trebuie sa declari de unde ai banii aia? Adica stiam ca daca depui bani mai multi in cont banca e obligata sa sesizeze anaf

| timidu89 explică (pentru Furnicuta000):

Nu știu, nu a fost menționat în acel mesaj

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând, în momentul în care ai primit mesajul pe George, trebuia să suni la bancă.
În al doilea rând, dacă ai fost înștiințat, după data de 27 există posibilitatea să ai contul blocat până la achitarea integrală a datoriei. Deci sună la bancă, luni, dacă este nevoie, mergi la ANAF și rezolvă problema.

| ok1345 a răspuns:

Cel mai probabil banca desi trebuia sa faca ea asta trebuia sa plateasca in locul tau taxa de venit de 10% din dobândă castigata in urma depozitului, iar ei iti arunca tie gunoiul si responsabilitatea.Acum e treaba ta daca declari teoretic e obligatoriu.Si au sistemele legate intre Anaf si Banca aia e problema.Ps pe viitor alege o banca garantata de stat dar mai mica cu dobanzi mai mari.Eu am facut cu dobândă de 3% pe euro pe o durata de un an, cu capitalizare.Bancile mari ofera dobanda mica si la cat de mare e BCR nu ma asteptam sa nu aiba facultatea de plata automata a impozitului la stat in locul tau...

| suntserios a răspuns (pentru ok1345):

Toate băncile rețin la sursa impozitul pe dobândă. Doar că pe lângă impozit și mai plătesc și alte taxe dacă depășești anumite plafoane

| George121 a răspuns:

Daca ai obținut venituri din dobânzi mai mari de 18.000 lei trebuie să declari.