| anonim_4396 a întrebat:

Am un credit la BCR de 21700 lei. Plătesc lunar 1500 lei, din ăștia îmi opresc dobânda 200 lei lunar. Adică, plătesc 1300 și 200 lei comision doar pentru faptul ca plătesc anticipat, dobânda e "la zi". Mi se pare ilegal, de nedrept. Pentru 200 lei pe care ei ii opresc ca și comision muncesc 3 zile ca exemplu. Se poate face ceva în privința asta? Vreau doar sa scap mai repede de credit, plătind anticipat, dar sunt foarte hoți!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bancile sunt camatari legalizati.
Mai bine iti aduni banii la borcan decat sa iei credite si platesti inapoi dublu sau chiar mai mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ce ti au trebuit atitia bani 21700 lei, acum este cel mai greu sa restitui suma din cauza ca au crescut ratele la bănci si comisioanele puse de ei sunt enorme. Ce ti ai cumpărat de banii imprumutati din bancă merită acum efortul sa achiti datoria? Mai bine nu faceai datorii si acum nu te durea capul.

| PandaaPanda a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-am achiziționat o mașină. Nu erau de ajuns ce aveam și am recurs la credit. Nu îmi e greu sa achit, dau 1500 2000 lei pe luna, problema sunt comisioanele pe care ei le opresc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PandaaPanda):

Am inteles, daca ti ai luat masină e ok ca fara masina in Romania esti mort, credeam ca ti ai luat telefon ca mai sunt intrebari pe TPU puse de persoane care dau 2000 lei pe un telefon, din păcate comisioanele sunt foarte mari, ei i ti dau o suma de bani imprumut dar vor sa le dai inapoi de 2 sau 3 ori mai mult dcit ti au dat ei, este o smecherie a bancilor ca sa te lase pe drumuri ca pierzi casa masina daca numai ai posibilitate de a plătii, ai servici? Va trebuii sa faci eforturi sa platesti rapid datoria la bancă, poate te pot ajuta parintii soțul daca esti casatorita. Ce varsta ai?

| PandaaPanda a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am 25 ani, castig undeva la 2500 3000 lei lunar (cofetar), si tocmqi asta spuneam ca depun 1500 lei lunar, 2000. Si din aia 1500 imi opreste comision- dobanda 200.

| Wr3nch a răspuns:

Eh, da banii au fost buni când i-ai primit, nu? Ne place sa semnăm contracte fara sa le citim, si dupa lacrimam ca "nu e corect". Atata timp cat ai semnat, respecti ce scrie in contract, că îți convine sau nu. Ca te asigur că avocații plătiți de BCR fac aia 1700 într-o zi.

| PandaaPanda a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu am semnat nimic, i-am luat pe card, fără nicio semnatura

| Wr3nch a răspuns (pentru PandaaPanda):

Acel comision e parte din contractul de imprumut. Faptul ca rambursezi inainte de termenul stabilit da drept banci sa perceapa comision de rambursare anticipată.

| IceRope a răspuns:

Rambursarea anticipată a creditului nu ți-o poate refuza vreo bancă. Rambursarea se face strict pe suma împrumutată, fără dobânda aferentă, după o perioadă minimă de plată a ratelor stipulată în contract, plus (dacă este cazul) un comision de rambursare anticipată. Citește bine contractul de creditare și acționează în consecință. Repet: banca este OBLIGATĂ să accepte rambursarea anticipată a creditului, conform legii.

| RahuPaulRoman29 a răspuns:

Păi dacă ai vrut să faci credit... Eu zic că mai bine vindeai un rinichi decât să faci credit. Poti încerca să consulți un agent de la BCR.

| Cristinaliviu a răspuns:

Oferta de imprumut intre persoane fizice si de incredere in 48 de ore

Salutare tuturor Au trecut cateva saptamani de cand am avut nevoie de un imprumut pentru a-mi reorganiza salonul de coafura si aceasta femeie pe nume Bertille Tallone m-a ajutat acordandu-mi un imprumut de 25.000 euro a carui procedura a durat 2 zile. Prin urmare, vă sugerez să îl contactați dacă este necesar, este o persoană în care puteți avea încredere. Pentru mai multe informații, contactați-l la adresa sa de e-mail: gcbfinance09@gmail.com