| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva cont pe aici pe 2Parale..ro
sa mi spuna si mie ce si cum?

15 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Si ce i ..asta?

| VadTot a răspuns:

Produse Chinezarii! Ceva gen acele produse care sunt la noi la tvlaughing))

| CristiB93 a răspuns:

Pai ce vrei sa stii?

| VadTot a răspuns (pentru CristiB93):

Pai despre ce i vorba si cum faci bani!?

| lSummerl a răspuns:

Am eu ce vrei?

| VadTot a răspuns (pentru lSummerl):

Sa mi spui despre ce i vorba ..cum faci bani!

| Lukiano a răspuns:

Eu unul nu am cont, dar iti pot explica cum functioneaza.

Este vorba de marketingul afiliat. Adica anumite firme vin cu campanii si le pun la dispozitie utilizatorilor 2parale sa le promoveze produsele sau serviciile in schimbul unor comisioane. Daca ai un blog poti creea articole promotionale care sa includa linkul de afiliere catre respectivele produse sau servicii. Utilizatorii blogului tau vor accesa linkul si daca vor cumpara, tu vei face cash.

Intrebarea mea ar fi cat se castiga din marketingul afiliat in Romania? Unii spun ca destul de bine, altii spun ca foarte putin. Stiu doar ca pe 2parale recordul curent de castig afisat este de 318 lei. Nu stiu exact in ce perioada. Daca acest record de castig este doar pe ziua de astazi, inseamna ca cel care a reusit sa-l obtina face bani frumosi:
aprox. 300 lei/zi x 30 zile = 9.000 lei/luna, ceea ce nu e rau deloc.

| costan a răspuns (pentru Lukiano):

Nu este asa! recordul de 318 lei a fost la o vanzare de electronice facuta de mine personal, fiind afiliat la 2Parale din 2011, asta nu inseamna ca, in fiecare zi castig peste 300 lei (ce bine ar fi), sunt zile cand se castiga 15 lei si zile cand se castiga 150 lei din afiliere aici vorbesc in nume propiu. Posibil ca, alti sa castige multi bani lunar dar sunt alte persoane care nu scot pe luna nici de un pachet de tigari.

| Lukiano a răspuns (pentru costan):

Ma bucur ca avem printre noi o persoana care castiga bani din 2parale. Interesant ar fi sa ne comunici castigul tau mediu aproximativ lunar.

Si inca ceva...Cu plata comisioanelor cum stau cei de la 2parale? Am avut cont de afiliat la eMAG de exemplu, si dupa ce ca nu iti dadeau mai nimic pentru vanzarile generate de mine, pentru a scoate banii cash trebuia sa semnez un contract scris cu ei si sa platesc catre stat 16% impozit din suma care oricum era extrem de mica. Sau puteam cere plata sub forma de voucher de reducere la eMAG. Daca aveam nevoie de cash tot anapoda era, deoarece produsele achizitionat de la ei sunt deja destul de piperate si nu se mai pot vinde la acelasi pret.

Anul trecut am reusit sa generez vanzari de black friday peste 600 de lei fara sa folosesc vreo scamatorie. La cateva zile m-am pomenit cu contul suspendat fara ca macar sa ma notifice pe email. Am incercat sa iau leghatura cu ei si nici astazi nu mi-au raspuns la emailuri. Lipsa totala de respect! Sper ca cei de la 2parale au mai bine pus la punct sistemul de plata si poate si cu respectul utilizatorilor stau mai bine...

| costan a răspuns (pentru Lukiano):

Si la 2Parale trebuie semnat un contract de colaborare, din castigul total se deduce 16% + sanatate, somaj si pensie - deci intr-un cuvant primesti din suma castigata 70%, mai putin 30% toate darile catre stat, plata de face prin virament bancar. Avantajul este ca ei platesc in fiecare luna intre zilele de 15-18 daca suma ta castigata depaseste 100Lei.

Acum, media castigurilor mele lunar sunt de 1500Lei.

| VadTot a răspuns (pentru Lukiano):

Deci in Romania tot Teapa i la putere?!laughing
si amagiri pentru oameni naivi care cred ca pot face bani stand in fata calculatorului!

| Lukiano a răspuns (pentru costan):

Stai foarte bine. De cat timp activezi in domeniu? Si ce folosesti pentru promovarea produselor? Articole promotionale pe blog pentru produse alese spre promovare sau reclama cu bannere pe siteurile personale? Sau poate amandoua metode?

| Lukiano a răspuns (pentru VadTot):

Nu neaparat in Romania. Peste tot teapa e la putere atata timp cat se poate. Am uitat sa mentionez ca pana sa mi se intample sa imi blocheze contul cei de la eMAG, am reusit sa cer o plata sub forma de voucher de reducere de aprox 500-600 lei (nu imi mai aduc aminte). Banii acestia i-am generat in aprox o luna si jumatate (eram la inceput cu blogul). Am primit cu succes voucherul si am avut noroc cu un prieten care dorea sa cumpere un PC de la eMAG. M-am inteles cu el si mi-a dat cash banii care reprezentau voucherul. Daca faci astfel de intelegeri cu strainii trebuie sa le dai un discount de 20-30% din valoarea cuponului. Deci decat asa, mai bine faci contract cu eMAG pentru cash si de bine, de rau cu cei 30% iti platesti darile catre stat (inpozit pe venit, sanatate, pensie etc.).

Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale si/sau de scriere, dar sunt foarte obosit.

| costan a răspuns (pentru Lukiano):

Cum am scris intr-o postare mai sus activez in domeniul marketing-ului online in cazul acesta 2Parale din anul 2011, promovarea o fac cu 3 site-uri pe 3 nise diferite vezi aici. Un site de haine: ( http://cumpara-haine-online.com/ ), un site de bijuterii: ( http://bijuteri-online.com/ ) su unul de oferte electronice si IT : ( http://oferte-azi.ro/ ).

| dummiionn a răspuns:

Prin afiliere se pot castiga banuti cu conditia sa muncesti in fiecare zi. Iti trebuiesc sit-uri pozitionate in google, sau potiincerca cu reclame google sau Facebook, dar daca nu te pricepi pierzi bani.happy