| RRaalluuccaa a întrebat:

am facut schimb pe olx cu o fata un galaxy s 7 cu un HTC m 8 si in loc sa imi trimita telefonul mi.a trimis un pachet cu hartii in el.am sunat persoana respectiva si initial mi-a zis ca nu am comandat nimic de la el (a raspuns prietenul ei)apoi m.a sunat si a recunoscut ca a trimis niste prostii in loc de telefon ai a zis ca imi trimite telefonul maine si pune ramburs o anumita suma de bani.ce crede.ti ca ar trebui sa fac? tin sa va spun ca eu am precizat curierului sa puna ramburs un HTC m8 dar fiind curierul nou a scris doar ramburs alt colet. vreau un raspuna urgent

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu primesti nici marfa, nici contravaloarea, atunci se numeste inselaciune si se poate depune plangere la politie. Pune-i in vedere aceasta varianta si da-i un termen de rezolvare de maxim o saptamana.
Pastreaza coletul cu hartii pentru eventuala proba langa plangere, daca se ajunge acolo.
Numele, adresa si telefonul pastreaza-le de asemenea, in acelasi scop.

| RRaalluuccaa explică (pentru Bula):

Si o sa rezolv ceva? coletul este la curier care l.a tr el ramburs dar a zis ca degeaba il scot pentru ca in el sunt doar prostii..si el mereu se dadea drept fata si o punea pe prietena lui sa vb si eu am tr coletul pe lazar giorgiana si el l.a tr pe mazare giorgiana

| Bula a răspuns (pentru RRaalluuccaa):

Cu politia, sigur.

| RRaalluuccaa explică (pentru Bula):

De dimineata mi.a tr mesaj sa ii laa adresa si numele meu. puteam ieri sa il inregistrez cand zicea ca sa ii dau bani daca nu nu imi tr telefonul si ca nu o avut de gand sa faca schimb cu mine doar ma prostit.

| Bula a răspuns (pentru RRaalluuccaa):

Inteleg ca, pana acum nici n-ai trimis, nici n-ai primit nici un telefon sau bani, doar "coletul" cu hartiile.
In acest caz, lasa balta intregul "schimb", nimeni n-a fost pagubit. Iar tu poti tine hartiile de amintire big grin

| RRaalluuccaa explică (pentru Bula):

Ba da eu am trimis telefonul.s 7 meu este la el..si vrea o anumita suma de bani sa mi.l dea inapoi

| Bula a răspuns (pentru RRaalluuccaa):

Daca nu ti-a trimis nici telefon in schimb, nici bani, atunci spune-i ca are 7 zile sa aleaga, cu ce vrei sa-l acuzi: pentru inselaciune sau furt sau ambele, asta daca nu rezolva ameabil problema si nu returneaza contravaloarea sau schimbul in acest interval. Decizia ii va apartine.

| RRaalluuccaa explică (pentru Bula):

Dar ce crezi o sa am probe impotriva lui? nu am doar hartia de la curier de cand i.am tr telefonul si hartiile alea care le.a tr el in loc de telefonul care l.am cerut la schimb si sincer pana acum n.am indraznit sa il amenint ca mi.e frica ca raman fara nik..ca el a zis ca il tr telefonul doar ca cere o gramada de bani pentru timpul care l.a pierdut cu mine

| RRaalluuccaa explică (pentru Bula):

Acum am vazut ca a pus telefonul meu de vanzare pe olx

| Bula a răspuns (pentru RRaalluuccaa):

Fa un printscreen de pe anuntul de vanzare! E o proba clara.

| RRaalluuccaa explică (pentru Bula):

Nu ii este frica nici de politie nici de nimeni..asts ii cel mai mare escroc cine sti pe cati a mai fraierit asa..eu coletul cu hartii nu l.am ridicat de la curier pentru ca trebuie sa dau 80 de lei si nu as da banii pentru prostiile lui si sa nu rezolv apoi nimic.ce crezi ar putea sa fi tr telefonul bun si sa fi facut circul asta doar sa nu scot eu coletul si sa ii ajunga iar telu inapoi si sa zica ca eu nu l.am scos?

| Bula a răspuns (pentru RRaalluuccaa):

Daca n-ai preluat coletul cu hartii, atunci curierul trebuia sa faca un proces verbal pentru storno, in care sa fie mentionat motivul (hartiile) pentru care n-ai preluat coletul.
Ai o asemenea hartie?

| RRaalluuccaa explică (pentru Bula):

Nu am nimik..curierul stie de problema asta a mea si a zis ca nu are ce face si vine marti cu coletul ca poate pana marti se ganseste sarlatanu ala sa.l trimita si a zis ca nu poate deschide coletul numa daca il platesc... daca poate curierul sa faca ceva zi-mi sa ii spun eu ca nimic nu stie..chiar numai am nici o speranta.

| Bula a răspuns (pentru RRaalluuccaa):

Pachetul se deschide in fata curierului, iar daca nu corespunde, atunci se intocmeste un proces verbal de constatare, cu care se motiveaza refuzul preluarii. Un exemplar pleaca la expeditor, unul ramane la curier si unul ramane la tine.
In lipsa unei asemenea act nu ai dovada ca ai primit doar hartii in colet, iar tu poti ramane cu paguba.

Cu ce altceva poti dovedi ce a fost in colet, daca nici nu l-ai preluat, nici nu ai constatare pentru refuzul de continut? Fiindca, daca depui plangere, va trebui sa prezinti si macar o dovada clara!

16 răspunsuri:
| A02Sniper a răspuns:

Nu va mai bagati pe astfel de site-uri, si-au luat atatia oameni teapa si nici nu poti fi sigura daca telefonul e in deplina functiune.

| xpoisonxdartx a răspuns:

AI luat plasa sa zici mersi daca primesti ceva inapoi

| Trandafir_Robert_1991 a răspuns:

Da dar cu verificare colet si te va costa 3 lei sau 5 lei dar sti ca ai produsul corect.