| vreaubebe a întrebat:

am o prietena care a trimis un telefon(nokia n8) cuiva gasit pe okazii in schimbul unui alt tel ( n9). a trimis prima coletul fara ramburs iar persoana care trebuia sa ii trimita telefonul la schimb nu mai trimite nimic. legal ii poate face ceva celui care trebuia sa ii trimita n9 dat fiind faptul ca de bunavoie a trimis acel colet fara ramburs? eu cred ca raspunsul este nu, dar intreb caci poate gresesc.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Raspunsul e nu, evident. Prostia costa. Sa ii fie invatare de minte pe alta data.

| hunterpainting a răspuns:

e inselaciune

| grgdlk a răspuns (pentru hunterpainting):

Ce inselaciune bogdane? fata i a trimis coletul fara ramburs, e ca si cum i l ar fi facut cadou, dupa lege nu e nici o inselaciune, toata vina e a fetei care a trimis coletul
si chiar daca ar reusi sa gaseasca vreo hiba prin codul penal tot n ar avea castig de cauza pentru ca cel care a primit coletul ar spune ca fata a facut abuz de incredere ceea ce l dezvinovateste totalwinking

| grgdlk a răspuns:

Zii prietenei tale sa fie sanatoasa, si sa nu mai faca asa ceva alta data, poti sa te duci si la basescu, ca nu te mai poate ajuta

| FlyFlyButterfly a răspuns:

Lagal, nu.