| AlexandraN21 a întrebat:

Bună! Care sunt pașii de urmat pentru a demisiona? Menționez ca sunt în perioada de probă.

Mulțumesc anticipat pentru raspunsuri!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Demisie cu acordul ambelor parti. A ta si a patronului.

| AlexandraN21 explică (pentru darrio2007):

Dacă sunt în perioada de probă nu pot să renunț când vreau? Și la fel și angajatorul poate să mă dea afară fără motiv?

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexandraN21):

Ai semnat contractul? De câte zile lucrezi?

| AlexandraN21 explică (pentru darrio2007):

Da am semnat. Lucrez de 15 zile si din motive personale vreau sa demisionez.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o cerere de demisie si o depui la hr/sef/patron cine se ocupa acolo unde lucrezi tu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zici ca pleci si papa. Nu e nevoie de eu-stiu-ce-pasi in perioada de proba.

| haileewatson a răspuns:

Scrii o cerere de demisie si o duci la Resurse Umane

| AlexandraN21 explică (pentru haileewatson):

Dacă merg la resurse umane și le spun ca vreau să plec, o să completez cererea acolo, nu?

| haileewatson a răspuns (pentru AlexandraN21):

Poti sa scrii inainte singura. Gasesti exemple pe google

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Buna!
Incearca sa-ti anunti seful cel mai apropiat de tine ca vrei sa demisionezi, anuntandu-l si totodata intrebandu-l cum sa procedezi, unde trebuie sa mergi.

| AlexandraN21 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Și bănuiesc ca trebuie să-mi dea și bonurile aferent zilelor lucrate, nu?

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru AlexandraN21):

Da, o sa le primesti in ziua in care le vor primii toti.
Te duci si le iei.