| andreilulu18 a întrebat:

De ceva timp ma bate un gand interesant si as dori cateva pareri si opinii!

Ma gandesc sa imi cumpar un Mercedes Sprinter si sa ma bag in bursa de transport. Totu pare Ok, dar imi e putin groaza, sunt tanar dar consider ca am un spirit de antreprenor.

Problemele is urmatoarele :

1)Mercedes Sprinter cat are consumu la 100km incarcat FULL?(3. 5Tone)

2)Bursa de transport, cum fac legatura cu firma de la care ridic marfa(sa stiu ca nu ma duc degaba) in intern ar fi cumva, dar in extern as vrea sa stiu cum este? Cum poti vorbi cu Neamtu, Francezu, etc?

3)Se gasesc comenzi pentru Sprinter (3. 5tone)? Ma refer ca daca e nevoie sa merg gen: Oradea Arad. De la Arad sau in zona lui gasesc tot in ziua respectiva transport in alta parte? Dar extern, Oradea Berlin. De la Berlin gasesc repede inapoi spre Romania sau in alte zone?

4) Ce buget as avea nevoie sa pot zice ca e un inceput? si in cat timp as putea sa amortizez investitia?

5)CMR, CIF ce reprezinta mai exact? CMR stiu despre el dar nu inteleg exact rulul lui! Alte chestii ce tin de birocratie care ar fi in afara de astea?

6) Chiar merita?

Sper ca intelegeti la ce ma refer happy in tot ce am scris.

Sunt deschis ideilor noi, pareri,opini, critici, orice ce credeti ca miar prinde bine sa stiu inainte de a ma arunca in lumea afacerilor.

1 răspuns:
| Ady84 a răspuns:

Merita doar daca vrei o masina buna si sa o intretii adica sa ai bani si sa o intretii, cu cat e mai buna masina cu atat costurile sunt mai mari