| VOLVO a întrebat:

vreau sa ma bag intr-o afacere in care sa fiu eu si sef si angajat. Intentionez sa imi cumpar un Mercedes Sprinter maxi cu axa dubla pe spate, sa-mi infiintez o firma si sa fac transport pe bursa din Romania spre vest. Nu intentionez sa ma imbogatesc sau sa scot un super profit, dar va intreb...se merita? adica doua curse pe luna daca le fac, scot cheltuiala si macar un salar minim pe economie? un sfat, pareri... orice e binevenit big grin

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doua curse pe luna? pai sa zicem ca duci pana in Italia. Un drum 2000 km, 200E motorina + taxe de autostrada + ce mai cheltui tu cu mancare, parcari samd te ajunge la 300E. poate daca iese 100E-150E pe transport. Dar din banii astia trebuie sa pui la calcula cate o amenda, uzura si intretinerea masnii, eventual ratele sau amortizare investitiei masinii.

Mai poti sa ai supriza sa te intorci gol din tara deci un drum platit din buzunar samd. in primul an cel putin pana prin treaba nu e rentabil, iar apoi daca vrei si ceva profit iti trebuie macar 4 curse pe luna.

dar astea sunt doar calculele mele.

| VOLVO explică (pentru suntserios):

Am zis doua curse pe luna asa cel putin. Stiu, pot aparea si probleme cu masina, cu amenzi samd...dar de cat sa trag pentru altii, am zis ca mai bine fac eu ceva al meu si nu ma fugareste nimeni. Eu sunt multumit si cu 100 E profit pe cursa, doar sa nu trag la altii care te alearga ca nebunul pe drumuri. eu am alt calcul facut: am mers cateva curse la cineva si dupa cum am vazut pe o cursa RO-GB si retur ar veni urmatoarele: cam 2500 km...sa zicem 350 E motorina si vaporul, apoi in jur de 100 E vineta si autostrazi. pe un transport RO-GB a incasat 450 E, returul nu stiu, dar dupa intelesul meu a iesit tot cu vreo 400 E. Deci mi-a dat mie 200 E si el a ramas cu 200 E, la 3 dube cat are omul, eu zic ca ii iese.

| suntserios a răspuns (pentru VOLVO):

Nu stiu ce sa zic... cel care te plateste stabileste si cat dureaza transportul. chiar daca e masina ta, e marfa clientului

| VOLVO explică (pentru suntserios):

Da, iti da o data anume de cele mai multe ori...asta nu-i un deranj. cand zic ca patronii te "alearga" ma refer la faptul ca ajungi seara acasa si a doua zi deja te trimite inapoi in cursa. oricum, eu zic ca ar merge...asa cat sa am un ban si sa nu fiu argat la altul

| NYK4u a răspuns:

Din cate am vazut eu, le merge bine celor care fac chestia asta, doar ca trebuie sa fi sigur ca vrei sa faci asta pentru ca nu o sa scoti profit de la primele curse si sa nu renunti din cauza asta.Succes