| Andreaa67 a întrebat:

Buna, eu lucrez in Germania, am salariu 1500 euro am 2 luni de munca as vrea sa stiu daca pot sa fac o rata de o masina. La ce salariu pot face o rata de un bmw x6 1500 euro? Oare mi se aproba si trebuie sa am 6 luni lucrate sau 1 an? Un bmw x6 in rate as vrea sa imi iau, nu am mai avut rate pana acum.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

X6 o fi oare de nivelul tau? zic si eu!
acum depinde si ce X6 este evident ca unul din 2009 e una si alta modelul nouwinking

ieri ma contraziceam cu un amic si mi-a dat de inteles cu argumente ca mai bine optez pentru o masina din grupul VAG fata de asiaticele pe care le cumpar eu de obicei care-s scumpe la piese OEM, zic bine atunci, am una in cap care-mi place este vorba despre VW arteon motorizarea 280 cp turbo-benzina an 2021/2022, nu costa decat 38k euro sh mai ieftina ca un x6 acelasi an laughing si chiar mi-as permite-o si nu in rate! dar daca ma gandesc mai bine e tot un VW care peste inca 2-3 ani va valora NIMIC, caci si noua a costat peste 60k 3 ani mai tarziu la jumatate, 3 ani mai tarziu... 5000 euro va face laughing

in rest chiar daca este dor in mintea ta, pana la urma e preferinta ta fata de acest X6, oricum multi nu si-l permit daca nu stiai asta, si oameni care castiga mai mult de 1500 de euro aici, o masina nu implica doar pretu ei de cumparare ci multe alte costuri : rca, impozit, asigurare pe an, costuri mentenanta etc
ideal ar fi sa ti-o permiti si pe langa asta ca sa iti iei o masina buna in care sa nu bagi bani, ca tot vrei o masina premium, atunci costa! daca iei o masina lamaie care este ieftina la anii ei, atunci va costa mai mult sa o repari in scurt timp!
succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica ai salariu minim in Germania si vrei x6?

| johnnny123 a răspuns:

Numai dacă ai început să faci deja 10.000 de euro pe lună din canalul ăla de Youtube pe care postezi muzică furată de pe Tiktok.

| VoidEternal a răspuns:

Venitul tau e 1500 de euro și vrei să-ți faci rata tot pe 1500 euro? Cu 2 luni de munca?

Pe lângă că ar fi cea mai proasta decizie pe care ai putea sa o iei, nu îți dă aprobă nimeni leasing când rata e tot venitul tau.

| mODIN a răspuns:

La salariul ala, nici o sansa

| ioana748 a răspuns:

Romanul si problemele lui.
Nu se mai face tara asta bine.

| KovacsB a răspuns:

Ieri vreai sa te apuci de You Tube alaltaieri sa-ti cumperi o masina de facut tigari, acum visezi cai verzi pe pereti.
Troll.