| Madutzza98 a întrebat:

Buna seara TPU, acum cateva zile am facut comanda de pe olx o geaca de firma la pretul de 300 de euro. Am vorbit cu vanzatorul mi-a inspirat incredere si i-am spus sa o trimita prin curier el fiind din alt oras. Azi am primit coletul am platit si l-am luat. Cand am deschis pachetul in loc de geaca era o zdreanta. Am sunat vanzatorul, i-am lasat o groaza de mesaje dar fara raspuns. Ce as putea face sa imi recuperez banii?

22 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai numele si adresa omului, poți face plângere penala pentru înșelăciune.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Tu știi sa citești? Vezi ce am scris eu si ce îmi scrii tu.
Cum demonstrezi ce ai comandat? Sunt atâtea modalități... Exista administratori ai site-ului olx, exista perchezitie electronica, exista istoricul apelurilor telefonice, posibil si alti pagubiti. Toate simplu de verificat atunci când se începe o urmărire penala.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Cum demonstreaza? Banui ca asta care a cumparat-o a vazut ceva poze, olex are poze si tu ca vanzator nu cred ca le mai poti soterge, ori daca o faci raman oricum in data de baze al olex.Deci il poti da in judecata f usor,dar depinde acum cat dureaza pana sa recuperezi,ala poate intra foarte usor la puscarie pentru inselaciune,poate ca a mai inselat si pe altii,cand o sa se investigheze sigur o sal afle si cu altele si dracu l-a luat,Dar cum spuneam daca nimeni nu depune plangere ala sta linistit.
Olex ar trebuie sa lucreze cu paypal laughing sa vad cine mai trage atunci teapalaughing dar asta e romanii is inca la inceput,iar swebsiteurile astea or fi prapadite.
Eu nu cumpar nimic daca vanzatoru nu accepta plata prin paypal,nu vrei la revedere,deci nu verific nimic,nu stau eu sa verific,vanzatorul descrie produsu,daca eu primesc si nu e ce a descris nu primeste bani laughing asa e cu PayPall.
Spui cine depune plangere,sau daca te duci la politie cu poza de pe olex nu te baga in seama? Iauzi,dar olex ala este legal sau cum? Aia se supun unor legi, deci functioneaza legal, e ca si la un magazin, deci dupa tine daca cumperi de la un magazin ceva online si ajunge la tine naspa, la revedere sau cum? Pfff cred ca nu stii ce spui, nu are nici o logica ce spui tu ca nu ai cei face.Pai hai sa dam tepe toti, sa ne omoram intre noi, sa ne batem ca vorba aia la cine sa mergi laughingvin te bat mar, du-te la politie, poate te dau tot eu in judecata pentru calominie cum zici tu, fugi deaici omule.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Pagubitul merge la procuratura cu o plângere, atat. Are numele și adresa omului. De obtinerea probelor se ocupa politia, de administrarea probelor se ocupa procuratura. Păgubitul nu are nici o treaba, el cel mult se poate constitui parte civila in dosar, desi crede-ma, nu va mai fi cazul. Pentru ca teparul se va bucura sa poată scăpa cu restituirea banilor, imediat ce aude zângănitul cătușelor. E un tepar de bani mărunți, e suficient ca procurorul sa ceara arest 30 de zile si crede-ma ca ii tremura chiloții. Tu ai sta la arest pentru 10 euro pe zi?

| relian a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Nu este nici un cuvant impotriva altui cuvant, tu sau ala daca merge sa reclame, legea protejeaza cumparatorul, iata cumparatorul daca minte se poate afla, stai tu linistit.Nu se duce nimeni sa minta asa aiurea, ca vrea sa se faca cu nu stiu ce.Pai vin eu ca vanzator daca tu minti si spun ok frate punetil la test,facem test cu poligrafu,si dupa cine o incurca? Un cumparator nu se complica cu rahaturi de astea.
Dara in Romania sunt multi tepari,adica vanzatori tepari,astia trebuie eleiminati din sistem, trebuie sa fie reclamati, apoi acel webiste sa isi asigure cumparatorii pe viitor cumva, asa cum a facut ebay.
O fi in RO cum spui. Uite eu am cumparat de la cineba dar pe ebay un radiator de masina, si nu l-am pus imediat, l-am pus cam dupa vreo 2 luni.Curgea,putin dar curgea, asa ca am contactat vanzatoru si i-am spus, frate piesa ta curge.Ala a zis ca nu este curios, ca tranzactia a fost demult sa fiu sanatos.Eu i-am zis ba omule, nu asa se face, zic nu e corect, masina nici nu merge inca.Nici nu m-a bagat in seama, Am spus ok ne vedem la paypal, la care el a ras.Am contacta paypal am spus cum sta treaba si a doua zi aveam deja banii inapoi laughing ma suna ala ca hai frate sa vorbim, hai sa cadem la o invoiala etc laughing ce invoila ba zic eu, du-te la jalea.Deci cum ma crezut,sau de ce ma crezut paypal pe mine si nu pe el? Na venit nimeni sa verifice, deci ce spui, despre ce anume vorbesti tu?
Daca il reclami, cum am spus pot aparea si alti reclamnati, cand se aude oamenii or sa apara, cei care au fost teputi de aceiasi persoana.Ala e tepar sigur, eu il cred pe cel care a cumparat. Judecatoru si oricine il crede pe el.Vanzatoru poate fi verificat,cui a vandut,se pot contacta respectivi,intrebati si daca aia zic am luat teapa si noi.
Vanzatoru cand aude ca se baga politia,ca apare mai stiu eu ce chestii te asigur ca o sa dea inanpoi, ca de altfel si cumparatoru, de ce ar minti? Pai eu ca si cumparator daca stiu ca i-am trimis ceva bun, zic ok du-te la politie, ne vedem la tribunal, sa vad daca cumparatoru mincinos are curaj.Nu e deloc ce spui tu sau cum crezi tu.De aia nu esti tu judecator, dupa tine ar fi tepari si probleme peste tot.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Plângerile penale e de preferat sa se depună la parchet. Procurorul va trimite dosarul la poliție si aceștia vor fi nevoiți sa ii dea curs. Stiu caz asemănător pentru o suma mt mai mica si crede-ma ca nu trebuie sa fii FBI pentru nimic. Găinăriile de acest gen se rezolva rapid, prin împăcarea părților.

| Madutzza98 explică (pentru regis):

Eu m.am uitat pe profilul lui de olx. Si are mai mte chestii scumpe de vanzare si la fiecare produs are alt nume, nu are poza si nici locatia exacta nu mi o da, si ma gandesc ca de unde a trimis coletul poate sa fie o alta adresa.

| regis a răspuns (pentru Madutzza98):

Adresa si numele corecte sunt cele pe care s-au trimis banii.

| darrio2007 a răspuns:

Adio bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic!
OLX avertizeaza sa nu cumperi marfa online, fara sa nu vezi inainte ce cumperi, adica sa te intalnesti cu vanzatorul si sa-ti dea marfa in mana.
Nu ti-a pasat de avertismentul lor si ai riscat, acum suferi consecintele ignorantei tale.
Imi pare sincer rau, dar tocmai acest lucru incearca sa se evite, cand administratia forumului spune clar ca o faci pe propria-ti raspundere.
Poti depune plangere, dar ma indoiesc ca vei rezolva ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți face o plângere la politie dar șanse slabe sa primești banii înapoi. Și la urma urmei cine cumpăra greaca de 300 de pe olx?

| mihai69 a răspuns:

Plângere penală la poliție pentru înşelăciune.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti prost, platesti. Nu sunt deja zeci de mii de cazuri de-astea? Ai SportsDirect si alte site-uri mare de afara gen Asos de pe care poti lua haine de firma la un sfert din cit cer astia, si tu mai si iei teapa de primesti zdrente. Pardon, dar ti-ai meritat-o!

| Bondarel99 a răspuns:

Poți depune plângere dar nu cred ca îți vei primi banii. Sunt foarte frecvente aceste cazuri de teapa. E și vina ta pentru ca nu ai cerut livrare cu verificare.
Poți sa te duci la el acasă și sa ii ceri banii înapoi. Pentru 300 euro merita sa te deplasezi.
Poți sa postezi pe toate grupurile pe Facebook care se ocupa cu așa ceva și îl faci de ras, in plus nimeni nu va mai cumpara de la el. Văzusem un post cu o tipa care a dat teapa. Adminii de pe grupul ala i-au găsit contul de Facebook și au dat mesaj fiecărei persoane care era prietena cu tipa aia și i-au spus ce a făcut (cu dovezi). Aia a acceptat sa dea banii înapoi ca sa nu mai fie făcută de ras.

| Madutzza98 explică (pentru Bondarel99):

Si daca depun plangere? Ce se intampla?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Madutzza98):

Politia nu o sa ii faca nimic, ti-am zis ca aceste tepe sunt la ordinea zilei. Fa rost de niste baieti musculosi si mergi pana la el acasa. Incepi sa faci scandal in fata portii si de rusine o sa iti dea banii inapoi. Poate il ameninti si cu politia.

| Treaem24 a răspuns:

Cam nimic din pacate

| Codrinn69 a răspuns:

A fost o idee foarte proasta sa cumperi o geaca de 300 euro de pe OLX in primul rand. Te poti duce sa depui o plangere, insa ai sanse cam mici sa-ti recuperezi banii. Pe viitor sa nu mai faci asemenea greseli.