| Tudor_2273 a întrebat:

Buna TPU

Anul acesta in iulie, am cumparat un apartament si sunt oarecum nemultumit de achizitie. Eu daca doresc sa il pun la vanzare platesc ceva in plus? In afara de cei 3%? Tinand cont ca nu a trecut nici un an de cand il am in proprietate sau nu conteaza?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula vanzatorul plateste impozitul pe transferul dreptului de proprietate, extrasul CF pentru autentificare si certificatul de atestare fiscala, restul cheltuielilor sunt platite de cumparator (onorariul notarial, TVA la onorariu si intabularea in CF).