| Georgiana0216 a întrebat:

As vrea sa-mi deschid propria afacere si sa accesez fonduri europene. M-ar interesa sa stiu daca cineva s-a aflat in acesta situatie, cat de greu a fost, care au fost pasii si cat de mult a durat intreg procesul?

FUNDA

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a obtine bani nerambursabili din fonduri UE, tu trebuie sa participi cu o parte din banii necesari, sa realizezi un proiect finantabil, dupa care sa ceri finantarea (rambursarea banilor).
In unele cazuri, daca ai eligibilitate (proiectul vizeaza o afacere deja existenta si functionala), atunci poti cere si bani pentru dezvoltare.
De la inceperea formularii proiectului pana la obtinerea banilor pot trece chiar si 2-3 ani, dupa caz.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa consulti lista proiectelor care ar putea sa fie aprobate, ca nu se dau fonduri pentru toate domeniile. Se dau fonduri pentru productie so agricultura.
Asadar, conditiile sunt sa ai deja firma cu sediul, hala (unde se va desfausra productia mecanica, auro, sau utilaje), sau tarlaua (daca este agricultura) cu toate certificarile luate de functionare (sanepid, pompieri, salubritate, apa, canal camera de munca samd) si sa ai deja 30-40% din suma totala a proiectului, ei dandu-ti restul (60-70%).
Proiectul trebuie intocmit foarte meticulos, cu explicatii si calcule estimative samd
Vezi listele celor de la Fonduri Europene cu ce proiecte se mai pot aproba si la ce sunt dispusi sa mai dea bani.
Serviciile de lux, salile cu jocuri de noroc, cazinourile, magazinele, saloanele de placere, relaxare sau infrumusetare nu beneficiaza de aceste fonduri europene, ca nu sunt firme de productie si nici de agricultura, ci servicii de lux, care nu sunt o necesitate a omeniri, putandu-se trai si fara ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Userul Bula vorbeste in necunostinta de cauza! De fapt, ai nevoie de bani pentru inceperea proiectului, asa cum se stipuleaza in noile reguli ale Ministerul Educatiei si Cercetarii.
Uite aici un fragment:
"Regiunea Nord Est (județele Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava și Vaslui). Bugetul total disponibil aici este de 31, 4 de milioane de euro.
Regiunea Vest (Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara). Bugetul total disponibil aici este de 36, 6 de milioane de euro.
Vor putea solicita finanțare firmele care se încadrează în categoriile microîntreprinderi, întreprinderi mici și întreprinderi mijlocii din mediul urban. În mediul rural, doar întreprinderile mijlocii vor putea accesa acești bani.

Valoarea finanțării nerambursabile acordate este de minimum 200.000 euro și maximum 1 milion euro (ajutoare de minimis și ajutoare regionale).

În regiunea Nord-Est, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 60% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 70% pentru firmele mici și micro.

În regiunea Vest, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 45% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 55% pentru firmele mici și micro.

Restul din cheltuielile eligibile plus cheltuielile neeligibile din proiect va trebui suportat de beneficiar (din surse proprii, credite bancare etc.)"

Citeste mai multe, in articolul emis de Minister:

https://www.b1.ro/......96458.html

| Violleta2022 a răspuns:

Mii de scuze, am postat din greseala un link de la alt topic.
Am re-editat in raspunsul de mai sus, dar va lua ceva timp, pana se va reactualiza.
Linkul este aici:
https://www.b1.ro/......96458.html

| Georgiana0216 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! Din pacate am dat deja funda sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgiana0216):

Graba strica treaba happy

| Georgiana0216 explică (pentru Violleta2022):

In cazul asta da happy

| nicucarlos a răspuns:

Https://youtu.be/G07i0i9ohAs
urmareste acest video vei afla cum poti cistiga online