| Ralux a întrebat:

Buna ziua!happy As vrea sa va pun o intrebare in legatura cu ...afacerile laughing Daca vreau sa imi deschid o firma, ce ar trebui sa fac? si unde sa merg?
Multumesc anticipat pentru timpul acordat! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul pas este alegerea formei juridice, una dintre cele prevazute in Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale. Apoi trebuie sa te prezinti la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau de domiciliu pentru rezervarea numelui firmei si aici afli tot ce te intereseaza in legatura cu infiintarea firmei si tot aici iti poate fi intocmit actul constitutiv al societatii. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Intocmirea actelor nu este chiar atat de usoara de aceea, eu te sfatuiesc sa mergi la un Notar public, deoarece acesta lucreaza si cu persoanele acreditate, sa poata intocmi actele de la inceput si cu el te vei putea sfatui ce tip de firma vrei sa infiintezi.
Asa vei putea cunoaste si costurile si genul de munca pe care-l vei putea face si ce fel de documente trebuie sa intocmesti si ulterior si cat te-ar costa impozitul etc.
Mult succes si multa sanatate

| ciorcica a răspuns:

Daca mai ai nevoie de ajutor pot sa te ajut cu mare placere

| Ralux explică:

Multumesc pentru raspuns! :*

| snowflake a răspuns:

Cred ca cel mai indicat ar fi mai intai sa iti gasesti un contabil, el te va invata tot ce trebuie, de la zero. ca sa nu mai punem la socoteala faptul ca iti va trebui unul happy