| DJohnny a întrebat:

Care este cea mai saraca tara din lume?

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut!

Sunt 5 la numar.

5: Guinea Bissau

Guinea Bissau este o tara situata in vestul Africii, are aproximativ 1.600.000 de locuitori si un capital de 600 de dolari – unul dintre cele mai mici din lume. Mai mult de 65% din populatie traieste sub limita saraciei.

4: Liberia

Capitalul Liberie este de doar 500 de dolari. In prezent tara isi revine dupa efectele razboiului civil. Peste 85% din populatie traieste sub limita saraciei. In medie, educatia fiecarui copil tine doar 10 ani, asta din cauza ca tara nu are scoli suficiente si nici cadre didactice pregatite.

3: Burundi

Burundi are un capital de 400 de dolari – asta din cauza razboaielor civile, a lipse de educatie, a gradului ridicat de coruptie, lipsei de activitate economica, consedintele HIV/SIDA si a lipsei accesului la apa. 80% din populatie traieste in saracie si majoritatea emigreaza. Potrivit studiilor, 56, 8% dintre copii sub varsta de 5 ani sufera de malnutritie. Burundi este dependanta de ajutorul international.

2: Chad

Localizata in Africa, Republica Chad se bazeaza in mare parte pe agricultura si un sector industrial sub-dezvoltat. Principala problema a tarii este instabilitatea politica si coruptia. 80% din populatie traieste sub limita saraciei.

1: Zimbabwe

Zimbabwe este localizata in partea de sud a Africii si este declarata oficial ca cea mai saraca tara din lume, cu un capital de 200 de dolari. Tara este afectata de somaj, lipsa asitentei medicale, inflatie ridicata si coruptie. Desi Zimbabwe are un pamant bogat in resurse naturale precum: aur, carbune, cupru, platina si multe altrele – instabilitatea politica, economica si sociala au dus la saracie.

| Ibrahimovic a răspuns:

Conform produsului intern brut anual, Republica Democrata Congo este cel mai sarac stat din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce copii prosti laughing. Bulgaria e cea mai saraca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt Romania rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Roma[nia] laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracia unei tari este masurata in fericirea celui mai sarac om din acea tara.

| Kriss96 a răspuns:

Africa. Avand in vedere chestia cu copii africani..cauta pe net. Dar o sa te ingrozesti in ce hal traiesc copiii aia din cauza foametei.
Eram tentata sa zic Romania laughing))) Dar nu suntem asa saraci totusi.

| Laura927 a răspuns:

Cred ca este Sudan in Africa.

| eDyTutza123 a răspuns:

Mie mi se pare ca, Congo e cea mai saraca tara din lume https://www.google.ro/......ps?/search

| Carmenutzzzzzaa a răspuns:

Sigur una din Africa:*