| JusTPauL a întrebat:

Cati bani se pot primi de la stat pentru deschiderea unei afaceri?
Aproximativ câte luni durează pana ce se aproba?

Răspuns Câştigător
| ValentynaTynaAmy a răspuns:

Trebuie să faci cursul de antreprenoriat în care te va învăța cum să conduci o afacere acest curs durează între 4-6 luni, dar dacă ai studii superioare în domeniul ăsta poate fii exclus cursul acesta.
Dar ai putea accesa fonduri europene pentru mici întreprinderii (afaceri) pentru tinerii cu vârsta de minim 16 ani și ar trebui să ai diploma de 10 clase pentru a face cursul de antreprenoriat, Și fondurile poate porni de la 30000 de euro până la 50000 euro

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ValentynaTynaAmy a răspuns:

Depinde de ideile tale și planul de afacere trebuie să ai un curs de antreprenoriat și depinde ce fel de afacere vei dori să ai, dacă dorești o afacere mică fondurile intră aproximativ în 6 luni, dacă planul de afacere este mai mare fondurile pot intra de la 1 an la 3 ani sau poate și mai mult
Acum depinde și de banii și de planul tău de afaceri
Succes în continuare!

| JusTPauL explică (pentru ValentynaTynaAmy):

Deci fără curs de antreprenor nu pot face cerere pentru funduri nerambursabile?
Legat de afacere m-am gândit la o spălătorie auto self service.
Pentru ce vreau eu as avea nevoie de 40k. Jumătate sa pun eu iar jumătate de la stat ar fi perfect dacă s-ar putea.

| JusTPauL explică (pentru ValentynaTynaAmy):

Dacă tot te pricepi în zona asta de afaceri.
Poți sa'mi spui cam care ar fi pașii? Ma gândesc ca prima data trebuie deschisa firma, apoi cumpărat sau închiriat un teren.
Care ar fi pașii următori?
Trebuie începute lucrările sau cum se procedează pentru a putea face cerere pentru fonduri europene?
Din câte știu, banii care ii cer, tot pe atât trebuie sa am și eu. Asa este?

| ValentynaTynaAmy a răspuns (pentru JusTPauL):

Depunerea online a proiectului
„Proiectul" înseamnă un plan de afaceri completat integral, scanarea codului unic de inregistrare al firmei, o scrisoare de solicitare a fondurilor și eventual oferte orientative care justifică valorile trecute în planuri de afaceri pentru investiția vizată.
Propriu zis proiectul se va depune online pe siteul www.aippimm.ro în timpul sesiunii care va dura 30 zile calendaristice. Această sesiune va fi anunțată public înainte cu minimum cinci zile înainte de deschidere.

| ValentynaTynaAmy a răspuns (pentru JusTPauL):

După depunerea proiectului urmează evaluarea în cadrul căreia se transmit întrebări care să clarifice anumite aspect din documentele depuse.
Aprobarea sau respingerea se va clarifica maxim într-o lună

Cei care au primit aprobarea încep realizarea activităților din investiția lor, dar și efectuarea cheltuielilor prevăzute. Această „implementare a proiectului" poate dura maximum un an. Durata este decisă de antreprenor încă de când își scrie planul de afaceri.
Pentru fiecare echipament vor trebui să solicite minimum trei oferte și să aleagă cel mai bun echipament pentru ei.
Banii nerambursabili vor putea fi obținuți atât prin rambursarea cheltuielilor efectuate din resurse proprii, cât și prin trei tranșe de sume primate în avans, numite cerere de plată, care ulterior se justifică pe baza documentelor.
Pentru primirea fondurilor firmele vor transmite anumite documentații și acte justificative și vor fi controlați la sediul afacerii, pentru a se atesta că ceea ce s-a achiziționat cu banii nerambursabili există, e funcțional și corespunde cu ce era scris în planul de afaceri inițial.
După primirea banilor și pentru ultima tranșă se încheie, de fapt, implementarea proiectului.
Urmează apoi ultima etapă, cei trei ani de monitorizare a afacerii, ani în care firma va transmite anual un raport către Oficiul de IMM-uri și în care vor primi și o vizită de control. În această verificare se urmărește să nu fie înstrăinate bunurile achiziționate, să fie încă funcțională afacerea și să fie păstrate locurile de muncă create pentru minimum doi ani.

| ValentynaTynaAmy a răspuns (pentru JusTPauL):

Cel mai bine ar fi să vorbești cu o persoană care a mai accesat fondurile europene.
Și în firmă ai nevoie de un contabil care să țină evidența și de un manager.

| ValentynaTynaAmy a răspuns (pentru JusTPauL):

Trebuie să faci cursul de antreprenoriat în care te va învăța cum să conduci o afacere acest curs durează între 4-6 luni, dar dacă ai studii superioare în domeniul ăsta poate fii exclus cursul acesta.
Dar ai putea accesa fonduri europene pentru mici întreprinderii (afaceri) pentru tinerii cu vârsta de minim 16 ani și ar trebui să ai diploma de 10 clase pentru a face cursul de antreprenoriat, Și fondurile poate porni de la 30000 de euro până la 50000 euro

| ValentynaTynaAmy a răspuns:

Pentru o afacere mică înte 30000-40000 mii de euro
Pentru o afacere mare peste 50000 de mii de euro

| ciumabubonica a răspuns:

Cred ca depinde si de afacere dar nu cred ca poti primi peste 5000 de lei