| adasiatat a întrebat:

Ce se intampla daca mi am pierdut buletinul prentru a doua oara? ajutor... ceimi trebuie ca sa il fac din nou, platesc vreo amenda?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Platesti taxele aferente si fale o reclamatie sa il faca mai mic ca sa incapa in portofel

| Anonimuserr a răspuns:

Du-te la poliţie şi îl declari pierdut. Nu plăteşti nici o amendă stai liniştit/ă! Vei plăti o taxă suplimentară de eliberare a noului buletin.
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

| adasiatat explică (pentru Anonimuserr):

Si daca nu il gasesc, ce o sa se intample?

| Anonimuserr a răspuns (pentru adasiatat):

Faci altul nu e nici o problemă, îl declari pierdut. E cerere la Secţia de poliţie unde eşti arondat/ă. Vezi aici mai multe. http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru adasiatat):

Daca nu il gasesti nu moare nimeni...te vor amenda. buletinul nu e decat un card care se poate tipari iar si iar si iar...

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te amendează, vorbeşti prostii amice şi evident aberezi grav. Habar nu ai! Se merge la secţie se spune problema şi te ghidează ei ce trebuie să faci îţi dă o cerere o completezi etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Tu nu ai habar ma... daca iti pierzi buletinul de pe o zi pe alta iti da o amenda de iti vinzi casa ca sa o platesti deci nu te mai sparge in figuri ca tu esti cel care nu are habar.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Baţi câmpi la mare artă rolling on the floor, nu mai speria oamenii degeaba. Eşti vai de capul tău. Asta e lege creată de tine nouă azi sau azi noapte? Am zis clar se plăteşte o taxă suplimentară exorbitant de mare,, de îţi vinzi casa". rolling on the floor

| DrGeorge a răspuns:

Nu se da amenda pentru asa ceva. Vei plăti doar taxa standard.
In momentul in care il declari pierdut te v-a pune sa dai o declaratie pe propria raspundere ca in termen de 24 de ore, daca il gasesti sa il duci la unitatea emitenta.

| adasiatat explică (pentru DrGeorge):

L am mai pierdut odata acum un an. cam cat costa acele taxe?

| DrGeorge a răspuns (pentru adasiatat):

- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.

| adasiatat explică (pentru DrGeorge):

Asta e tot? deci nu iau nicio amenda chiar daca este un an diferenta?

| Anonimuserr a răspuns (pentru adasiatat):

Vezi ce ţi-am scris în primul post, citeşte că e interesul tău şi nu al nostru! Nu, nu iei nici o amendă, plăteşti o taxă suplimentară care nu se numeşte amendă!

| DrGeorge a răspuns (pentru adasiatat):

Da, asta este tot. Nu se plătește amendă.

| adasiatat explică (pentru DrGeorge):

Multumersc frumos!

| adasiatat explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc frumos