| Alexandru1994 a întrebat:

Daca ati fi pusi in postura sa alegeti dintre o meserie de ghirurg sau cea de inginer it in ce tara doriti fiind platite la fel de bine amandoua ce ati alege

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ghirurg, ca suna mai interesant. Nu am auzit de asa ceva. Cu ce se ocupa?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inginer it clar castigi mai mult cel putin la inceputul cariere, atunci cand esti tanar si ai nevoie sa iti iei o casa, o masina, sa iti faci o familie

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Inginer pentru ca asta sunt.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu aş alege chirurgia, doar din cauza faptului că asta îmi place mie mai mult, dar e mai greu. La inginerie, dacă strici o piesă, de exemplu, o poți repara, dar la chirurgie ai în mână viețile unor oameni şi cu astea nu e de joacă...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Si ca inginer ai in mainile tale viata oamenilor. Ia sa proiectezi o cladire sau o masina gresit... Inginerii nu sunt lipitori de piese, ei le proiecteaza si le pun in functiune. Piese strica Gogu de la cazane.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu e ca și cum ai tăia din greșeală un vas de sânge, de exemplu

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Da, e mai rau. O cladire care se prabuseste cu oameni in ea este un dezastru de amploare. Sau un autobuz plin cu oameni care ia foc.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Autovehiculele sunt testate înainte, iar clădirile nu se prăbușesc ca bețele de chibrit dacă sufli peste ele

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

''iar clădirile nu se prăbușesc ca bețele de chibrit dacă sufli peste ele ''

Inseamna ca nu ai auzit ce s-a intamplat in Coreea de N.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu obișnuiesc să mă uit la știri și nici nu vreau să intru în dispută cu tine. Ceea ce am vrut eu să spun este faptul că un doctor poate face mai mult rău decât un inginer

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Ceea ce vrei tu sa spui e absurd. Daca e s-o iei asa, un sofer poate face mai mult rau decat un doctor si un inginer la un loc. Asta nu inseamna ca soferia este o meserie atractiva.

| iCappy a răspuns:

As alege inginer, ca daca gresesc cu ceva la chirurg pot ucide un om.
Asa ca mai bine inginer.