| anonim_4396 a întrebat:

Daca depun 2000000 de euro ( sa zicem ) la o banca, cati bani iau pe luna?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand, nu este bine sa depui o asemenea suma la o singura banca. Un depozit pe un nume nu trebuie sa depaseasca 100.000.
Ok! Acum la intrebarea ta trebuie sa-ti raspund aproximativ pentru ca nu stiu dobanzile actuale. Stiu asa: daca mergi la o banca intrebi dobanda pe perioada depusa si care este mai convenabila (adica pe 1 luna, pe 3, pe un an, etc) Apoi intrebi daca in afara de impozitul pe profit pe care-l ia statul (16%) din dobanda ta mai sunt ceva comisioane? Daca da, afli cat este valoarea lor si calculezi la suma depusa.
Astfel, daca suma depusa este 100.000 de Euro si ai o dobanda anuala de 0, 75% obtii 750 de Euro. Din astia 750 scazi impozitul de 16% al statului si ramai cu 630 de Eu.
Daca ai comision de 2 % lunar (nu stiu daca-i asa dar zic) vin 2000 Eu lunar ori 12 luni vin 24000 de Eu. Scazand 630 Eu trebuie sa mai vii de acasa 1770 ca sa ai depozitul cum l-ai depus.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

S-au dus vremurile cand aveai un astfel de castg. Acum, sa zici mersi daca nu ti se micsoreaza depozitul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cine are alea 2 mil stie, restul se dau importanti.