| anonim_4396 a întrebat:

Este rentabil sa deschizi un COFFEE To Go în Iași? Având în vedere ca exista și starbucks în oraș, 5togo și alte cafenele? Ar merita?

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Da, merită însă trebuie multa implicare. Pe lângă cafea trebuie să ai băuturi răcoritoare, sucuri naturale ( portocala ), și câteva feluri de cafea.

Cafeaua trebuie să fie foarte bună. Încearcă să o faci mult mai buna ca la acele cafenele.

Încearcă să faci feluri de cafea ce nu exista la acele cafenele.

Multă promovare pe insta și Facebook ( pentru asta ai nevoie de pagina pe ambele ), afișe, și flyere În scări de bloc.

Cu acel flyer să oferi de exemplu 10 sau 20% reducere. Să fie doar o perioadă pana vezi cum merge treaba. După schimbi. Sa fie fără reducere.

Cu siguranță o sa ai mulți clienți.

Și cea mai importanta chestie. Sa fie într o zonă cu vad bun, o zonă aglomerată.

După ce vezi cum merge treaba, sa oferi livrare prin glovo.

Mult succes!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai de gând să muncești pe rupte toată ziua, da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sadrian46):

Se poate altfel in Romania?

| sadrian46 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, se poate și altfel și în România și peste tot. Nu există rețetă universală și universal valabilă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conteaza doar zona in care deschizi.
Daca iti faci ceva SRL fara franciza cunoscuta, alege o zona in care nu sunt alternative, desi este "public". O zona de plimbare, eventual o zona frecventata de tinerii care se vad cu masinile prin parcari.
Sau o zona studenteasca, dar asta inseamna sa mergi pe preturi mici si produse practice.
Studiaza bine locul si publicul, inainte de a deschide. Altfel va fi un esec nasol, cu datorii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In Iasi e nevoie de una/mai multe patiserii cum trebuie. In centru de exemplu ai Select si un Stefanel. In rest, numai mizerii sinistre. A, da, si Cuptorul Moldovencei. Du-te la Sibiu de exemplu si vezi ce e la ei in centru.

| LPCTSTR a răspuns:

Rentabil o fi, dar sa ai si unde. Ca cea mai populata zona este automat dealul Copoului fata-n fata cu universitatea. Sau sa gasesti un loc mai facil pentru studenti, dar la cum stiu zona, sunt epuizate cam toate locurile evidente si accesibile.

| RoCkKiD a răspuns:

La cafea merge, nu situ cine a facut campania publicitara dar i-a convins pe toti ca de fapt cafeaua e o experienta din aia mistica si trebuie sa fii cunoscator sa stii diferenta intre etiopia si guatemala dar si care e diferenta de gust daca boabele nu-s prajita la nu stiu ce temperatura si nu-s tiu ce umiditate.

Problema e ca daca vrei sa concurezi cu lanturile mari iti trebuie cafa si scule de calitate iar espresoarele alea profi costa o mica avere + ca trebuie sa stii ce faci. Investitia e relativ mare dar daca mergi pe o cafenea din asta selecta si ai locatie buna o sa mearga orice ar fi.

| Anonimul151 a răspuns:

Sfatul meu e să nu asculți de nimeni care te descurajează în ceea ce privește ideea ta. E o idee foarte bună.

Ar fi bine dacă ai apela la o firma care ajută în ceea ce privește "planul de afacere". Ei te vor ajuta cu multe sfaturi și în ceea ce privește promovarea.

| RaduRobertRO a răspuns:

Merita oriunde, vad sa ai - aici e buba, locul unde deschizi. Cafea se vinde fara limita oriunde in lume.