| ianis1231231 a întrebat:

Esti bogat daca ai 100k euro in cont?
Raman pe fiecare an de vreo 3ani cu 30k-40k euro din agricultura.Inseamna mult in Romania?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bogat? raportat la cine si la ce anume?
oamenii bogati dau mai mult de 100k euro pe o masina de exemplu!
un var de-al meu de la tara, tot cu agricultura se ocupa (nu intru in detalii care nu ma intereseaza nici pe mine si cred ca nici pe tine), are 5 sau 6 John Deere pe langa alte utilaje, cat e una de asta> 50k euro laughing iti dai seama ca si profit anual face de ordinul sutelor de mii de euro
si nici macar el nu e bogat ca are chiar acolo la el in sat concurenta niste oieri evazionisti poate cu venituri mai mari!

daca ai 100k euro este in regula, nu duci grija zilei de maine, nu?
insa oamenii bogati sunt la cu totul un alt nivel!
ce iti spune o casa de 10 milioane de euro? de exemplu
eu am vorbit strict raportat la Romania, nu ma refer la nu stiu ce seic arab care are 3 "rafinarii" si miliarde de euro bani cash, incat nici miliardarii lumii nu au cash cat unul de asta!

| ianis1231231 explică (pentru Simpatic):

Greseala mea am uitat sa spun in comparatie cu oamenii full de rate si oamenii obisnuiti

| Simpatic a răspuns (pentru ianis1231231):

Comparatii comparatii, ai zis mai jos ca ai 16 ani atunci inteleg!
oamenii bogati care invart afaceri de ordinul sutelor de milioane de euro anual nu au timp sa se compare, se bat in branduri si isi arata muschii dar in domeniile in care activeaza
doar tzanca uraganul isi etaleaza masinile luate din Germania la mana a 2-a, bogatii romaniei merg in Monaco si lasa 100 k euro la o masawinking
este foarte bine ca parintii tai au niste banuti in banca! dar nu trebuia sa te ia valul!
munceste ca sa ai!
asta cu e bine ca am eu 100k euro, e un fel de marlaneala (nu, nu te atac pe tine zic asa ca exemplu), e ca si cum eu as trage masina mea (destul de scumpa pentru un om care nu are ratewinking ) langa bentleyul unuia si l-as intreba ce parere ai frate de masina mea noua? la care ala sa zica ca masina lui second-hand este mai scumpa decat costa a mea nouawinking
deci in lumea oamenilor maturi nu te lauzi, e bine sa ai bani dar sa tii pentru tine situatia financiara fara sa o expui fata de altii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru nivelul de trai din UE, asa facand o medie, sa ai 100k euro in cont inseamna clasa medie, dar nu neaparat bogat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai atitia bani in cont nu esti bogat, ci esti prost. Stai cu ei si ti-i roade inflatia. Fie cumperi un apartament si il inchiriezi, fie bursa/cripto/obligatiuni. Orice, numai sa nu ii tii in banca...

| ianis1231231 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am 16ani si parintii trebuie sa imi faca casa de aia îi am in cont si nu fac nimic cu ei

| suntserios a răspuns (pentru ianis1231231):

Deci sunt banii parintilor nu ai tai.
Pai pana sa iti faca tie casa mai bine i-ar reinvesti in afacere daca tot e profitabila.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianis1231231):

Ah, tu esti dintre aia mici de-ai lui Chirica? big grin Acum... ia si pune mina si documenteaza-te privind investitiile. E pacat de banii aia sa stea in banca, sincer. Uite, de cumparat repede un apartament si inchiriat. Sau chiar 2-3 mai mici. In ce zona a tarii locuiti?

| Nelucojoc a răspuns (pentru ianis1231231):

Incearca sa investesti in educatie financiara, ca sa nu mai pierzi bani pe viitor. Incearca sa intelegi ecosistemul in care te invarti. Incerca sa intelegi inflatia, invata despre pietele de capital, vei fi mai in siguranta decat cu banii intr-o banca...

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să-ți spunem noi dacă ești bogat sau nu? Relativ la ce?

Da, majoritatea românilor nu au 100k de euro în cont. Dacă te compari cu oamenii obișnuiți, poți considera că ești "bogat" (dacă pe lângă banii ăia mai deții și o locuință).

Dar dacă vrei să te compari cu oamenii cu adevărat bogați, care dau 200k pe o mașină și 100k pe o vacanță, atunci nu, nu ești bogat.

| mODIN a răspuns:

E destul de relativa chestia asta cu bogat si sarac. Totusi, la banii aia, sigur nu mori de foame in Romania. Salariul minim acum e vreo 400 de euro pe luna, ca idee.

| AdeLeu a răspuns:

Bogat in comparatie cu unii, sarac in comparatie cu altii