| Lilithium a întrebat:

HEI.Am 14 ani si recent mi-am spart displai-ul la tel. Faza e ca imi trebuie bani sa il schimb pentru ca parintii mei nu trebuie sa afla asta. (am telefonul de o saptamana). Cine stie un loc de munca in Iasi unde pot da pliante sau ceva de genu ori ce, ca e grea viata la 14 ani si nimeni nu ma primeste. Va rog sa ma ajutati, orice. (fara glume cu "mergi la produs" ca majoritatea prietenilor mei mi-au raspuns ironic la intrebarewinking

Răspuns Câştigător
| SantalPorcocale a răspuns:

Ba. nu tare as zice trist.
As zice rau in cazu' tau.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani, nu exista loc de munca pentru nimeni, ca-i ilegal si interzis sa accepti copilasi la munca.
Te sfatuiesc sa le spui parintilor adevraul si vor decide ei ce este de facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ca e ilegal sa iti dea careva de munca la 14 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La produs

| SantalPorcocale a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni la varsta asta.
N-ai ce face decat sa le zici adevaru.

| Lilithium explică (pentru SantalPorcocale):

Tristut

| SantalPorcocale a răspuns (pentru Lilithium):

Ba. nu tare as zice trist.
As zice rau in cazu' tau.

| ItsMaxi a răspuns:

Viata grea la 14 ani? Muncesti cumva la sapă de lemn? Nu. Stai pe capul parintilor, ei te cresc. Si atunci cand vei fi pe cont propriu si va trebuii sa muncesti cu zi cu noapte sa iti platesti o chirie pe langa mancare si alte necesitati, mai apare si un copil, alti bani, alta "distractie" cum va mai fi atunci? Daca te invarti intr-un anturaj unde se raspunde ironic si prostesc cu o tenta de retardism, cel mai bine ar fi sa incepi sa te maturizezi. Spunele parintilor happy si aia e, ca doar nu o mai fi ca pe timpuri sa te omoare in bataie, sa te lege de calorifer, etc. Atata timp cat ti-au luat telefon nu-s atat de comunisti. La 14 ani nimeni nu te baga in seama, decat pe semnatura parintilor, oricum o vei da ei tot vor afla. Si vor fi mai dezamagiti daca pierzi timp si nu le spui de pe acum. Minciuna are picioare scurte, vei fi mai aspru pedepsita pe viitor daca vei incerca sa te ascunzi de adevar. Asa ca cel mai bine trebuie sa fi sincera cu tine mai atenta, si sa le spui ce ai facut.