| Onixuţa a întrebat:

Hey! Am o mare problemă!laughing Niciodată nu pot strânge bani! Nu reuşesc. Am 700 lei, la shopping, am 300 lei, la shopping, am 10 lei, la fastfood, am 2 lei, Lays. laughing Nu pot strânge nici un leu. Mereu mă atrag vitrinele magazinelor. Hainele mele sunt fără număr. laughing Dau săptămânal haine altor persoane, mă atrag telefoanele noi, laptopurile noi, aurul, argintul. Cum să nu mă mai tenteze aceste obiecte? Pe voi nu vă tentează lucruri noi? Cum reuşiţi să strângeţi bani? Vreau să îmi spuneţi cum economisiţi voi bani. Vreau să strâng bani, chiar vreau! big grin Probabil este şi vina părinţilor mei, care, mereu mi-au dat tot ce mi-am dorit. Mulţuesc anticipat! Dau fundiţă!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte bine, bravo tie, spune-le alor tai sa iti dea bani in functie de niste responsabilitati pe care le vei indeplini cu succes

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti un copil rasfatat si nu stii valoarea banului, ia sa muncesti tu pentru banii aia sa vezi cum te gandesti de 2 ori inainte sa ii cheltui

| Onixuţa explică (pentru suntserios):

Poate că ai dreptate, recunosc. Dar vreau să devin calculată! happy

| suntserios a răspuns (pentru Onixuţa):

Foarte bine, bravo tie, spune-le alor tai sa iti dea bani in functie de niste responsabilitati pe care le vei indeplini cu succes

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea ai cum sa strangi bani, daca nu ai un scop. Din moment ce parintii tai te rasfata si iti cumpara tot ce iti doresti, normal ca nu mai exista nimic care sa te motiveze sa strangi bani.
Eu daca as cheltui 700 lei la o simpla sesiune de shopping, chiar daca nu ar fi ultimii bani, probabil a doua zi as cadea in depresie, pentru ca nu m-am nascut intr-o familie cu bani, si tot ce am in portofel e castigat, nu primit, si am strans ca sa fiu in rand cu cei ca tine, nu sa astept sa ma sustina parintii, si sa umblu cu pantaloni rupti in popou laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu sunt constient de faptul ca banii dati pe ce zici tu mai sus sunt bani aruncati, nu investiti. M-as simti idiot sa arunc cu bani in stanga si-n dreapta. Ai o educatie financiara dezastruasa si nu pot decat sa-ti recomand cu caldura 2 carti:

Robert Kiyosaki - ''Tata bogat tata sarac''
Robert Kiyosaki - ''Cadranul banilor''

Cartile astea au deschis mintile multor oameni care ulterior au devenit oameni de afaceri deci categoric te vor ajuta si pe tine sa pui deoparte cate ceva. Iti urez spor la lecturat.

Oricum, pana nu vei munci nu vei sti niciodata valoarea banului. Cand vei vedea ca trudesti zi lumina pe temir ce si din acel temir ce va trebui mai intai sa te intretii si apoi sa faci shopping vei invata. Pana atunci, traieste-ti copilaria.

| lc13cm3 a răspuns:

Vreau si eu bani!

| MirceaRadu21 a răspuns:

Si eu am problema cu lucruri noi dar eu recurg la metoda:pun bani deoparte si orice ar fi nu umblu in ei ba din contra cand mai primesc bani imi pastrez cat consider ca o sa am nevoie iar restul ii pun peste cei stransi pana in momentul respectiv. Daca vrei sa strangi bani trebuie sa te ambitionezi.Succes!