| Lucaaragiale23 a întrebat:

La PayPal pe a android in aplicație.
Ce trebuie sa configurez in aplicație pentru a primi banii de la alte persoane?
Adică să îmi fie transferați banii.
Menționez că n-am cont bancar și nici card in app.
Vreau sa îl folosesc doar ca virtual wallet PayPal-ul.

14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu asa functioneaza... Trebuie sa ai cont bancar! poate poti primi bani pe paypal dar nu ii vei putea scoate, eventual ii vei cheltui online!

| Lucaaragiale23 explică (pentru lpavel):

Da doar online vreau.
Și înafara de online ii mai pot cheltui in altfel?
Adică online ce înseamnă jocuri, eMag site-uri de shopping și tot ce se vinde online?
Nu ii pot scoate de la banca fara card sau cont deoarece PayPal nu e banca inca?
Nu pot plăti NFC daca n-am card sau cont, NFC la magazine gen Kaufland Diana etc.

| Lucaaragiale23 explică (pentru lpavel):

Știi cumva cum îmi pot schimba numele in aplicație pe andorid și cum as putea sa activez tema întunecată in aplicație că eu in telefon și pe alte aplicații o am activată

| Lucaaragiale23 explică (pentru lpavel):

Și nu în cele din urmă îmi pot face card la PayPal?
Atât virtual cât și fizic în mână și ce acte trebuie sa am pentru a face și implică ceva costuri?
La ce pot fi folosite cardurile ață virtual la PayPal cât și fizic.
Îți dai funda daca răspunzi la tot știu că poate cer prea mult.
Mersi?

| lpavel a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Dupa cum am zis NUMAI online il poti folosi si nu poti extrage bani de pe el deoarece nu apartine nici unui banci! E doar un portofel virtual pentru cumparaturi online! Nu poti face plati NFC!
DA, Tot ce se vinde online poti cumpara prin paypal, din cate stiu este acceptat oriunde in lume in orice magazin online dar s-ar putea sa mai fie si exceptii la unele magazine, nu pot eu sa verific toate, iti spun doar ce am auzit si eu!
Problema cu telefonul cauti pe Youtube!
Paypal nu are un card fizic, deci nu poti face!

| Lucaaragiale23 explică (pentru lpavel):

Aha și despre cardurile virtuale pe PayPal cum le fac?

| Lucaaragiale23 explică (pentru lpavel):

Am văzut că poți asocia in aplicația PayPal, carduri.
Daca asociez un card pot transfera bani din PayPal in cardul respectiv și invers?

| Salontanul a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Asa am eu. Pe contul de PayPal am asociate doua conturi bancare la BT. Unul este in lei, celalalt in Euro. Prefer sa primesc banii in lei ca pierd la schimb valutar.

| lpavel a răspuns (pentru Salontanul):

La paypal nu exista card de bici un fel, cel putin eu nu stiu de ea, e doar un cont iar cand cumperi cu paypal iti pui acele date de cont paypal!
Nu sunt sigur daca se poate transfera bani de pe card in paypal dar cred ca se poate pentru ca daca cineva iti poate transfera bani tu de ce n-ai putea? E doar logica mea... de retinut insa ca in paypal numai euro poti tranfera sau cand cumperi cu paypal plata se va face in euro si banii primiti in paypal tot in euro vor fi!

| Salontanul a răspuns (pentru lpavel):

Nu card de PayPal ci cardul de la banca inrolat la PayPal. In fond este vorba de contul bancar caruia ii este asociat cardul. Uite pagina mea: https://imgur.com/YvCl03T
Eu fac transferuri in ambele monede. Ultimii 5 Euro (ce-i vezi in printscreen) mi-au trebuit in lei si de aia i-am transformat. Acum o luna in urma am bagat direct pe contul de Euro.
Tot acolo scrie ca poti asocia si un cont, dar si un card.
Am si un link. Daca vrei ti-l trimit si-mi poti trimite bani rolling on the floor

| lpavel a răspuns (pentru Salontanul):

Ai raspuns cui nu trebuie! Eu stiu cu ce se mananca paypal-ul, pentru ca am si eu cont!

| Salontanul a răspuns (pentru lpavel):

Am raspuns la postarea ta pentru mine, de mai sus: "La paypal nu exista card de bici un fel, cel putin eu nu stiu de ea, e doar un cont iar cand cumperi cu paypal iti pui acele date de cont paypal"!

| Lucaaragiale23 explică (pentru Salontanul):

Pai și cum imi fac mai exact un card de-asta vritual la Paypal sa pot platii online?
Sau se poate direct din virtual wallet Astoria de la PayPal sa fac plati online?

| Salontanul a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Ti-a raspuns (de fapt mi-a raspuns mie, dar nu era pentru mine, ci pentru tine) lPavel: nu este card. Ai doua solutii:
-pe aplicatia e pe telfon ai doua butoane radio. Pe unul scrie "Trimite" si pe celalat "Solicita". Cu ele dai si primesti bani. Trbuie sa ai adresa de eMail a celui ce vrei sa-i trimiti sau sa-i ceri bani;
Poti sa primesti si cu un link de genul PayPal.Me/popescugheorghe
Ti-l creezi aici: https://www.paypal.com/paypalme/
Din Wallet normal ca platesti. Acolo ai inrolate si conturile, si cardurile si ai si banii ce-i primesti si nu i-ai retras.
Citeste si aici: https://playtech.ro/......iste-bani/