Întrebare recomandată | Mrkta007 a întrebat:

Pentru o crescatorie de caini cam ce mi-ar trebui si care ar fi pasii de urmat.

5 răspunsuri:
| alin_9439 a răspuns:

Sal daca vr o crecatorie de cani e super k dar pe acest site eu nu stiu ce sa-ti zic adica nu sunt numai persoane experimentate si ar fi normal oricum pentru fiecaare cusca trebuie fiecare luati de mici ca sa se poata intelege clar mancarea destul de scumpa si daca vr multi trebuie sa faci un fel de casuta gen situ si eu o sura depinde de cati trebuie spalati mancare speciala pentru caini asta nu e poate face asa simplubig grin

| ooolifeoolol a răspuns:

Doar daca o faci din pasiune.Astfel de afaceri iti golesc buzunarul.

| Adib123 a răspuns:

Multa lume considera ca o crescatorie de caini este foarte putin rentabila, deoarece lumea vede doar vanzarile de pui de la final, nu si sumele enorme care se investesc in intretinerea si alimentatia cainilor. Sfatul meu ar fi sa te orientezi spre altceva. Alte idei gasesti pe http://3afaceri.blogspot.ro/. Succes!

| teoooGT a răspuns:

Deschizi o firma, platesti taxe de poluare, la primarie, taxe la vecini si multi multi bani...

| Damenyk a răspuns:

Pentru inceput, iti trebuie o suma de bani bunicica: banuiesc ca ai ceva bani daca vrei sa deschizi o astfel de afacere.
1. Spatiu; trebuie sa se incadreze in anumite norme; spatiul trebuie sa fie al tau, pentru a putea face modificari masive;
2.Muncitori; singur nu poti sa te descurci nici cu 3-4 caini; trebuie in primul rand sa-i speli, periezi, deparazitezi; apoi mai vine igiena custilor(se fac tot mai multe controale); maturat, spalat, dezinfectat, deparazitat, schimbat patura/paie(desi nu cred ca se mai accepta); iar ultimul pas hranirea; dezinfectat vase, pusa apa proaspata(cu pastile anti diuretice) si hrana de doua feluri: pentru juniori: hrana boabe proaspata e obligatorie(depozitata la racoare, in spatiu cu umiditate crescuta 40-50%); pentru seniori boabele sunt recomandate(depozitate -Isleepy dar daca ai proaspata carnea. in niciun caz resturi sau oase; sa nu uitam de importanta unui control(facut de vet) o data la 3 luni
3. Utilitatile; cainii isi vor face nevoile, clar; ai nevoie de o groapa(30cm adancime)) sapata de-a lungul custilor; cu apa ce se scurge continuu(fara refolosire); in ''scurgere'' vei pune beton(adica o vei betona) iar de spalat se va spala zilnic; la fiecare 45 minute, pui o pastila de clor; jucariile cainilor sunt cruciale; oase de burete, mingi cauciucate umflate, jucarii de plus etc; toate fierte o data pe sapt. pentru a preveni epidemiile); apoi optional ai nevoie de niste casute micute de lemn unde sa se joace canii in voie(desi nu-ti recomand, prea multe norme);
4.Canisii; ai nevoie de baie dezinfectanta, toaleta, analize, hranire si depozitare;
5.Recompensa(foarte interesant); slujba va fi modest platita la inceput; apoi poti apela la un website pe care pui reclama; iar apoi, poti face o taxa modica de vizitare, 1 leu vizitator peste 18 ani, copii gratis
succes.