| Anonim107642 a întrebat:

Poate că pentru unii pare ciudat, sau nu pentru unii. Dar de ceva timp, îmi tot apar reclame la studio-uri de videochat, deși nu am cautat așa ceva.

Tot mai multe persoane își deschid o "afacere" de genul asta? Este legal? De ce tot mai mulți aleg acest domeniu?

Un astfel de studio, trebuie neapărat sa aibă și un "spațiu" fizic, aici ma refer cei care se angajează, sa meargă fizic într o camera de la acel studio, sau se poate și doar online, doar de acasă?

4 răspunsuri:
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna! Videochat-ul devine "bănos" doar prin promovări pe social media. Asa plătesc abonamentul lunar cât mai multe persoane.

Este legal sa faci videochat in Romania, decât dacă nu ai o funcție înaltă. Spre exemplu polițist, cadru didactic etc.

Videochat poți face și de acasa prin intermediul aplicațiilor, nu trebuie neaparat sa te angajezi la un centru fizic, ci doar sa te înscrii pe o platforma, însă exista și studio-uri in format fizic de videochat. Nu stiu cât de bine plătiți sunt angajații.

| MihaiMB a răspuns:

Da, din ce am găsit pe net la noi, videochat-ul este legal. Eu cred că multă lume alege să facă așa ceva din cauză că se câștigă foarte mulți bani din asta. Se poate și de acasă, sunt anumite site-uri.

| CotutiuMartian a răspuns:

Fugi de asa ceva o să-mi mulțumești mai încolo!

| Anonim107642 explică (pentru CotutiuMartian):

Nu am precizat că aș face așa ceva. Doar am pus o întrebare. Și am și specificat de ce. Pentru că apar reclame la studiouri diferite...Și m-am gândit cât de profitabile sunt din moment ce sunt destul de multe. Poți spune și motive pentru care spui asta?