| Pădurariu_Ionuț_2000 a întrebat:

Pot ridica bani trimisi prin western union am 15 ani? vreau si un link catre sursa de informare(oficiala)... FUNDA!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ii poti ridica, daca ai carte de identitate.
Nu exista o prevedere legala expresa in sensul celor intrebate dar posibilitatea rezulta din interpretarea Codului civil privind capacitatea de exercitiu a minorului peste 14 ani, citez:
"ART. 41
  Capacitatea de exerciţiu restrânsă
  (1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.
  (2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
  (3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor."
Daca minorul peste 14 ani poate sa-si asume obligatii de valoare mica, cu atat mai mult poate sa primeasca unele drepturi, cum ar fi si o suma de bani.

| MihaiGe a răspuns:

Nu se vor uita la data ta de nastere atata timp cat tu esti persoana care trebuie sa ridice banii.
Link : https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090106175646AApYvcN