| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Primesc o pensie alimentară, pentru copil. Acum ceva timp am vrut sa-i transfer sa vina pe card si nu prin poștă. Însă m-am răzgândit. Si incontinuare a venit prin poștă o perioadă f lunga. Astăzi am sunat postarita si mi-a zis ca nu a ajuns si e posibil sa vina pe card si am ramas uimita. Am fost in oras, sa verific cardul pe care primesc alocația dar erau fonduri insuficiente. Si habar n-am cum sa aflu unde sunt banii, la ce banca, posta sunt. Am zis ca sun maine la posta de aici de la mine sa vad ce si cum, poate ma ajuta cu ceva. Vreau sa stiu daca stie cineva cum sa fac? Unde sa ma interesez, cum aflu unde au fost virați banii. Multumesc

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La banca unde ai bagat cardul si ti a zis fonduri insuficiente, acolo te duci maine dimineata si îi întrebi pe ei. Trebuia demult sa i ti transferi pensia alimentară pe card, ca poștasii numai aduc pensiile decat la babe si moși care au peste 70 de ani, si nu se stiu descurca ei cu cardul. Dar altfel toti au salariul si pensia pe card.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar mai fi o solutie, la primărie sa te duci ca de acolo se primesc alocatiile si pensiile alimentare, si roaga i pe ei sa te ajute, ca posibil banca sa nu stie, la banca eventual sa deschizi un alt cont, la ce banca ai card?

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Popescu_Simina_1966):

Nu la poștă, la primărie ca ei dau pensiile alimentare nu poșta.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii nu au cum sa-ti ajunga pe card, odata ce tu nu ai dat nimanui numarul tau de card si nu ai facut cerere sa-ti fie depozitate veniturile si pensia alimentara, pe acel car.
Postarita nu stie asta sau poate a spus-o ca sa scape mai usor de de tine.
In orice caz, nu intelegd e ce va feriti sa va dati contul abncar si sa va fie banii intrati direct in el. Musca cardul ala?
Acum puteti platii peste tot cu el, iar daca mergeti la piata, pueti scoate numerar, de la orice automat bancar.
Avantajul cardului ete ca-ti intra banii in aceeasi zicand se fac platile, fata de transportul la ocficul postal, la postasul de cartier, stat acasa, astepta banii samd.