| bitek a întrebat:

as dori sa ma apuc de o afacere dar nu am idee ce afacere as putea incepe... una mica! niste idei ar fi minunate! multumesc

Răspuns Câştigător
| BigV a răspuns:

Nu inteleg ura asta prosteasca pentru oamenii care vor sa isi deschida afaceri! Dan din cauza celor cu atitudinea ta tara asta a ajuns unde a ajuns. Invidia si rautatea au ajuns la un prag critic. Omul a intrebat frumos ce afacere ar putea demara! Nu merita critica ta(nu toti patronii care au ajuns bogati sunt parsivi)! Sa revin la subiect, depinde ce capital ai! Daca ai pana in 5000 euro incearca o franciza cu o firma bine intrata pe piata care vrea sa se dezvolte, asta pana strangi niste bani incat sa pui ceva serios pe picioare! Daca ai intre 10 si 15 mii incearca o afacere in import, eventual un magazin online. Ideea este ca trebuie sa iti placa ceea ce faci. Mult succes! Sunt bucuros sa vad ca mai exista si oameni cu initiativa si dornici de munca!

15 răspunsuri:
| rserpu a răspuns:

Salut, una din cele mai simple solutii de afaceri pentru oameni simpli care au un venit mediu, este sa intre intr-un MLM, oricare fiind ala, Life care, Amway, Avon, Oriflame, Metropolitan, etc. Eu personal sunt implicat in MRO Global Group, care la ora actuala este cel mai bun MLM de pe piata Romaneasca. Daca ai dorinta sa citesti mai multe despre asta, mergi pe www.webmoneyhq.ws
Bafta

| BigV a răspuns:

Stai Dan, deja ai intrat pe alt teren. Stiu ca trebuie sa fii atent la ce investesti(doar nu esti prost sa investesti intr-un domeniu mort) si mai stiu ca iti trebuie si bani insa se pot gasi solutii. Daca pleci de la premiza ca nu poti sa reusesti sigur nu vei avea succes! A si apropo la inceput iti poti tine singur contabilitatea (balante, evidente etc). Tinerii intreprinzatori(max 35 de ani) sunt scutiti de ceva taxe. Sa stii si tu Dane ca uneori un plan bun de afaceri poate fi mult mai valoros decat banii. Degeaba ai bani daca nu stii cum sa ii manevrezi, sunt multi care au investit multi bani si au ramas cu buza umflata in timp ce altii care nu au investit sume prea mari s-au ridicat repede. Un exemplu bun ar fi Kober, acesta a inceput cu un capital destul de mic in 97`, iar in prezent a ajuns la o cifra de afaceri de 50 000 000 euro pe an

| rosto a răspuns:

Dar cati nu om fi in situatia ta?

mira
| mira a răspuns:

Cauta colectia revistei"Idei de afaceri".

Răspuns utilizator avertizat
| vw9378 a răspuns:

In Romania nu ai ce afacere sa incepi in zilele acestea. Daca nu ai relatii, bani suficienti, oameni de incredere, si nu esti un parsiv nu prea ai cum sa pleci pe cont propriu. Asa ca idee...ar merge o covrigarie intr-o zona centrala(costuri mici), catering cu mancare facuta in casa, chestii de genul...afaceri mici cum ai zis si tu.

| vw9378 a răspuns:

Mai bigV, firma trebuie imatriculata, trebuie sa ai un contabil neaparat pe care sa il platesti lunar(balante, evidente etc) impozitele firmei, forfetarul(multumim Boc), si multe alte cheltuieli. Daca cumva firma nu produce te inglodezi in datorii. Asa ca o sa raspund ca si prima data "frumos" ca trebuie sa fii foarte atent in ce investesti pentru ca multe domenii is moarte, si multi si-au inchis firmele din cauza forfetarului si impozitelor mari

| riana36blue a răspuns:

Life care

| danbnz a răspuns:

Vinde ziare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii un lant piramidal care pe moment ar functiona m-ai ales daca ai cunoaste si alte persoane interesate sa le atragi si in acest mod ti-ai face un profit. Si m-ai are un avantaj ai reduceri in unele magazine (chiar proiectari de case, studii geodezice, topografie, mobile, usi, etc. daca vrei sa incepi la anul casa.)Bafta. P. S. si mie mi-a placut ideea. Tinand cont de avantajele posesiei unei cartele MRO.

| bitek explică:

As pute vinde si ziare! multumesc este un raspuns" inteligent"!

| bitek explică:

Ok rserpu! multumesc din suflet pentru sfat! dar ce as dori sa te intreb? tu cu asta te ocupi? cu ce mi ai trimis mie? te rog daca da sa mi zici si mie daca e reala sau fantoma si um procedez si eu sa pot intra in cursa! multumesc mult

| bitek explică:

Sal oana02! iti multumesc mult oana! am fost reprezentant avon o perioada buna si tot ce castigam era mai nimic! da este adevarat ca trebuie sa faci numai asta daca vrei rezultate bune! stii ce se mai intampla? oamenii din ziu de azi nu mai au banii din trecut si nu prea se mai vand produle avon in zona in care stau! iti multumesc din suflet pentru sfat si ti urez mult succes in continuare! multumescwinking

Răspuns utilizator avertizat