| Florin_Paduraru_1993 a întrebat:

am o nedumerire: momentan lucrez in afara tarii ca recptioner. imi place ceea ce fac, etc.

in viitor am in plan sa ma intorc in Romania, unde as vrea sa fac o facultate (da, nu am facut-o aici, inca.).
Imi place sa lucrez in turism, vad diverse culturi diferite, dar oare ar merita sa lucrez asa si in Romania? se castiga?

ma mai gandeam si la IT (dupa facultatea propriu-zisa), care, in afara faptului ca ma intriga, am auzit ca se si castiga.

Turism sau IT? stiu ca ambele sunt segmente care nu vor muri niciodata, doar ca sunt nedumerit

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si in Turism si in IT se castiga foarte bine, DOAR daca esti foarte-foarte bun, in rest, este ca oricare alt job!

| Florin_Paduraru_1993 explică (pentru Violleta2022):

Sa spunem ca sunt "foarte bun" ca receptioner. cam ce salariu ar fi? dupa cat tim se poate avansa?

| mihai69 a răspuns:

Dacă ești de nota 20 la matematică, logică și informatică, mergi pe TI; dacă nu, axează-te pe turism, ai deja experiență, cunoștințe în domeniu - contează enorm!
În privința câștigurilor - sunt în funcție de salariat, nu de domeniu. Dacă ești bun în ceea ce faci poți ajunge să ai o leafă decentă, indiferent în ce ramură activezi.