| hozze a întrebat:

Salut, cum credeti ca trebuie inpartit profitul in cele doua variante?

1. Doi asociati care investesc aceeasi suma in mod egal. Apoi unul din ei va investi tot timpul sau dedicandu-se afacerii. In timp ce celalat nu va face nimic, asteptand doar profitul. ( cea de a doua persoana find afara din tara trimite banii si atat).

2. Trei asociati care investerc aceeasi suma in mod egal. Apoi doar doi se va inplica total. A treia persoana asteptand doar profitul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ambele cazuri profitul (dividendele) se imparte in mod egal, impartirea se face in functie de capitalul investit. Pentru munca depusa se plateste un salariu sau indemnizatie, dupa caz, cel care nu munceste nu va primi salariul/ indemnizatia.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1) In fc de partile sociale stabilite la inceput, asa e legea. Daca fiecare partener detine 1/2 din numarul de actiuni/parti sociale, profitul se imparte obligatoriu la 2 (indiferent cine munceste mai mult)
2) Idem ca in cazul 1. Doar ca in cazul asta, a III-a persoana nu mai are putere de decizie in firma si s-ar putea ca cei doi sa scoata altfel profitu si sa ramana 0 dividende de luat. Depinde foarte mult cine detine functia de Administrator, ala e Dumniezo.

| hozze explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sa scoata alfel profitul? cum

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru hozze):

Salarii nesimtite, cumparat masini, case, etc.
Sa zicem ca firma face anual un profit care se invarte in jurul sumei de 240 milioane. Daca cei doi isi pun cate 10 milioane pe luna salariu de persoana (zece milioane cu tot cu taxe si CAS deci brut) nu mai ramane niciun leu la impartirea dividendelor, ca nu mai are cum. Si mai sunt zeci de alte metode dar nu le spun, fiindca o sa zica astia ca va invat la mizerii.

| hozze explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da., mersi inteligenta metoda. Daca nu te superi imi poti trimite si celelalte metode pe eu_hozze@yahoo.com

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

A, si inca ceva :
Dividendele se impart in functie de partile sociale detinute, in niciun caz in functie de capitalul social investit. Sunt nenumarate cazuri cand unu vine cu banii si celalalt cu munca si impart firma in parti sociale distribuite in mod egal...