| marc3ll a întrebat:

Salut! Daca vreau sa fac credit la o banca si sa scot 10.000 lei imi arata pe calculatorul de credite de pe site-ul lor ca intr-un an trebuie sa platesc total 10.600 lei iar rata lunara de 880 lei. Se poate plati intr-o luna mai multi banii ca sa scap mai repede de credit?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice banca trebuie sa iti permita rambursarea anticipata fara nicio alta conditie.

| KovacsB a răspuns:

Este prea frumos ca sa fie adevarat.
Nu cred ca exista vreo banca in lume care sa practice dobanzi mai mici decat inflatia.
Vezi ca nu ai citit tot.
In mod normal te taxeaza cu mult mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Korkodeln a răspuns:

In functie de banca si conditiile specifice pentru contractul tau de credit, poti avea activata optiunea de "rambursare anticipata" sau poti sa ceri sa iti fie aprobata.
Nu uita insa ca dobanda poate creste in cazul rambursarii anticipate, ca banca isi face planuri sa iti ia dobanda full, ramane sa vezi daca si in ce conditii iti aproba optiunea asta.