| AlexandrulS a întrebat:

Salut, de cava timp ma bate gandul sa deschid o afacere micuta. Sunt din Bucuresti si nu prea stiu ce merge in perioada asta tare proasta. Ma gandeam la o mica cafenea gen caffe to go insa am vazut ca este plin netul de anunturi cu vanzari de astfel de locatii ceea ce inseamna ca nici macar asta nu merg in perioada asta. O idee ceva de pana in 20-25 de mii de euro. Multumesc!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O patiserie ar merge dar undeva in zone cu școli, si trafic intens statii de autobuze tramvaie, bagi covrigi pateuri gogoși sucuri, ca incep școlile si trebuie sa manince copiii in pauze o merdenea un covrig un suc. Succes, la cafenea este mai compicat ca este spatiu inchis si nu va merge.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu merg acum, 80% din corporatisti care beau cafeau to go lucreaza de acasa

| GabiDumitrescu a răspuns:

Subscriu intru totul la ce zice StrongHeart. Mai toate astea traditionale o sa pice in bot urit de tot. Stai sa vezi distractie la sfirsitul lui octombrie si in noiembrie...

| AlexandrulS explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda... de asta sunt putin pe ganduri acum, daca sa incerc acum sau sa mai astept poate pe la inceputul anului viitor sa vad cum stau lucrurile cu pandemia asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexandrulS):

La nivel global o sa fie o scadere moderata dpv economic, la noi va fi catastrofala, mai ales ca va fi cumulata cu prosteala cretinilor astora de marire a pensiilor si nimeni nu se uita ce salarii aberante au ajuns sa aiba majoritatea bugetarilor - si nemeritate, de cele mai multe ori. Nu am nimic cu chirurgii, dar ****tii astia de prin primarii, anaf, si alte institutii care oricum functioneaza de cele mai multe ori doar pe spagi...o sa fie nasol! Baga banii in bursa/crypto/ceva de genul sau cumpara niste teren arabil undeva, eventual in apropierea unei metropole in expansiune. Oricit de nasol se va duce economia, orase precum Cluj sau Iasi vor continua sa se extinda.

| AlexandrulS explică (pentru GabiDumitrescu):

Deja am investitii in monede virtuale si in bursa tocmai ce am scos un profit frumos cu bula asta care o sa se sparga curand

| Wr3nch a răspuns:

Sala de pacanele sau servicii funerare, la alea is mereu clientilaughing

| AlexandrulS explică (pentru Wr3nch):

Servicii funerare isi fac doar cei care au pile pe la spitale (medici sau manageri de spital)... restul mor de foame. Am cunostinte care lucreaza in domeniu si pot sa spun ca unul cu pile efectiv isi cumpara cateva dric-uri pe an pentru ca nu face fata iar o alta cunostinta care nu are pile, abia isi plateste chiria si angajatii.

| StrongHeart a răspuns:

Vrei sa fie neaparat in oras?
Eu as investi in agricultura/apicultura, nu stiu cat de multe poti sa faci cu 25 de mii totusi in domeniul asta.

| AlexandrulS explică (pentru StrongHeart):

Primul meu gand pe acolo a fost... insa nu am ce face cu 25 de mii. adica probabil dau undeva la 10-15 mii pe un teren pe la tara iar restul de 10 mii nu prea am ce face, sunt prea putini.